Czy wiesz, że...

lwiatka złotogłowa
lwiatka złotogłowa to gatunek endemiczny, który występuje tylko w nizinnych fragmentach lasów tropikalnych w stanie Bahia w Brazylii.

Jak wygląda lwiatka złotogłowa?

  • lwiatka złotogłowa

    Gatunek ten przypomina wyglądem marmozetę lwią, główną różnicą jest ubarwienie – czarne futro pokrywa większą część ciała, z wyjątkiem łap i głowy, które mają złoty odcień. Cechuje je niewielka głowa i ciało oraz stosunkowo duże kły i bardzo długi ogon. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Długość ciała (bez ogona) wynosi 200–336 mm, ogon mierzy 315–400 mm. Masa ciała mieści się w przedziale 360–710 g

Gdzie występuje lwiatka złotogłowa?

Lwiatka złotogłowa żyje w lasach tropikalnych Południowej Ameryki, przebywa na wysokościach od 3 do 10 metrów nad ziemią.

  • 400 mm długość ogona
  • do 336 mm długość bez ogona
  • do 710 g masa
  • do 10 m zasięg na drzewie

Jak zachowuje się lwiatka złotogłowa?

  • lwiatka złotogłowa

    Żyje w grupach od 2 do 11 osobników, przy średniej wielkości od 4 do 7. Niewiele wiadomo na temat systemu kojarzenia się u tego gatunku, ale według różnych źródeł i informacji można przypuszczać, że niektóre osobniki mogą praktykować monogamię, a niektóre poliandrię. Zarówno samce, jak i samice wkładają energię w opiekę nad młodymi, a wszyscy członkowie grupy również pomagają w opiece nad młodymi.

Czym żywi się lwiatka złotogłowa?

Lwiatka złotogłowa ma bardzo szeroką dietę. Zjada rośliny, owoce, kwiaty, nektar, owady i drobne bezkręgowce; w tym larwy owadów, pająki, ślimaki, żaby, jaszczurki, ptasie jaja i małe węże. Zazwyczaj owoce są spożywane krótko po przebudzeniu, ponieważ cukry owocowe zapewniają szybką energię do późniejszego polowania. Poszukuje ofiar zwierzęcych w pobliżu bromelii epifitycznych.

Jeśli w najbliższej okolicy nie ma zbyt dużej ilości tych roślin, będzie również żerować w szczelinach, dziurach w drzewach, między liśćmi palmowymi i ściółce. Czasami zjada gumę, ale takie zachowanie jest rzadkie u tego gatunku. Ponieważ jej siedlisko jest dość stabilne i preferowany pokarm jest dostępny przez cały rok, nie muszą uciekać się do spożywania niskoenergetycznych wycieków z roślin.

Zagrożenia i ochrona lwiatki złotogłowej

Wycinka lasów deszczowych, która doprowadza do fragmentacji siedlisk co może przyczynić się do genetycznego osłabienia populacji.

Gatunek objęty jest międzynarodową konwencją CITES – załącznik I.

Jak ZOO Wrocław pomaga lwiatki złotogłowej?

Ogród zoologiczny we Wrocławiu prowadzi hodowlę zachowawczą tego gatunku.