lwiatka złotogłowa

Leontopithecus chrysomelas

biały pasek

Status wg IUCN Red List

vulnerable vu
lwiatka złotogłowa
Znak zapytania - grafika

Czy wiesz, że....

lwiatka złotogłowa to gatunek endemiczny, który występuje tylko w nizinnych fragmentach lasów tropikalnych w stanie Bahia w Brazylii.

Jak wygląda lwiatka złotogłowa?

Gatunek ten przypomina wyglądem marmozetę lwią, główną różnicą jest ubarwienie – czarne futro pokrywa większą część ciała, z wyjątkiem łap i głowy, które mają złoty odcień. Cechuje je niewielka głowa i ciało oraz stosunkowo duże kły i bardzo długi ogon. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Długość ciała (bez ogona) wynosi 200–336 mm, ogon mierzy 315–400 mm. Masa ciała mieści się w przedziale 360–710 g

Gdzie występuje lwiatka złotogłowa?

Lwiatka złotogłowa żyje w lasach tropikalnych Południowej Ameryki, przebywa na wysokościach od 3 do 10 metrów nad ziemią.

315 mm

długość ogona

do 200 mm

długość bez ogona

do 360 g

masa

do 3 m

zasięg na drzewie

Jak zachowuje się lwiatka złotogłowa?

Żyje w grupach od 2 do 11 osobników, przy średniej wielkości od 4 do 7. Niewiele wiadomo na temat systemu kojarzenia się u tego gatunku, ale według różnych źródeł i informacji można przypuszczać, że niektóre osobniki mogą praktykować monogamię, a niektóre poliandrię. Zarówno samce, jak i samice wkładają energię w opiekę nad młodymi, a wszyscy członkowie grupy również pomagają w opiece nad młodymi.

Czym żywi się lwiatka złotogłowa?

Lwiatka złotogłowa ma bardzo szeroką dietę. Zjada rośliny, owoce, kwiaty, nektar, owady i drobne bezkręgowce; w tym larwy owadów, pająki, ślimaki, żaby, jaszczurki, ptasie jaja i małe węże. Zazwyczaj owoce są spożywane krótko po przebudzeniu, ponieważ cukry owocowe zapewniają szybką energię do późniejszego polowania. Poszukuje ofiar zwierzęcych w pobliżu bromelii epifitycznych.

Jeśli w najbliższej okolicy nie ma zbyt dużej ilości tych roślin, będzie również żerować w szczelinach, dziurach w drzewach, między liśćmi palmowymi i ściółce. Czasami zjada gumę, ale takie zachowanie jest rzadkie u tego gatunku. Ponieważ jej siedlisko jest dość stabilne i preferowany pokarm jest dostępny przez cały rok, nie muszą uciekać się do spożywania niskoenergetycznych wycieków z roślin.

Zagrożenia i ochrona lwiatki złotogłowej

Wycinka lasów deszczowych, która doprowadza do fragmentacji siedlisk co może przyczynić się do genetycznego osłabienia populacji.

Gatunek objęty jest międzynarodową konwencją CITES – załącznik I.

Jak ZOO Wrocław pomaga lwiatki złotogłowej?

Ogród zoologiczny we Wrocławiu prowadzi hodowlę zachowawczą tego gatunku.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna