Renifery znane są z pokonywania ogromnych dystansów – wędrują na odległości większe niż jakikolwiek inny ssak lądowy. W ciągu roku mogą przemierzać ponad 5000 kilometrów, z intensywnymi migracjami wiosną i jesienią. Mogą osiągać prędkość 80 km/h. Wiosenna migracja prowadzi karibu z zimowego pasma z powrotem do miejsc wycielenia. Korzystanie z tradycyjnych miejsc wycielenia jest podstawą definiowania stad reniferów. Renifery są stadne, a największe grupy, które mogą liczyć dziesiątki tysięcy, można znaleźć w miesiącach letnich. Uważa się, że takie zachowanie przynosi pewną ulgę w przypadku nękania komarów i pasożytniczych owadów z rodziny gzowatych.
Wraz z nadejściem chłodniejszej pogody, grupy stają się mniejsze, ale renifery mogą się ponownie gromadzić podczas rykowiska i migracji jesiennej. Byki walczą z konkurentami, aby uniemożliwić im rozmnażanie się z samicami na ich terenie. Większość potyczek jest krótkich, ale zdarzają się poważne bitwy, które mogą skutkować obrażeniami lub śmiercią. Większość reniferów zimuje na terenach leśnych, gdzie warunki śniegowe są korzystniejsze. Renifery są w stanie zlokalizować pokarm pod śniegiem, najwyraźniej dzięki swojej zdolności wyczuwania jej. Aby sięgnąć po pokarm, przednimi nogami kopią zagłębienia. Dominujący samiec często uzurpuje sobie prawa do dołków wykopanych przez podległe mu osobniki.
Renifery komunikują się między sobą za pomocą dźwięków, a także bodźców wizualnych, chemicznych i dotykowych. Mają dobry węch, co pozwala im znaleźć pożywienie zakopane głęboko pod śniegiem. Zakres widma odbieranego przez oko renifera obejmuje także ultrafiolet.