Kampania na Rzecz Ochrony Małp Człekokształtnych 2010/11

kampania ochrony małp człekokształtnych i ich środowiska naturalnego

Kampania trwała od 1 października 2010 roku do 30 września 2011 roku.

Małpy człekokształtne (goryl, szympans, orangutan, bonobo i 16 gatunków gibonów) są stale zagrożone wyginięciem na skutek licznych polowań, deforestacji (wycinania drzew) oraz chorób. Te piękne i majestatyczne zwierzęta znikną z powierzchni Ziemi, jeśli nie przyłączymy się do ich ochrony. Wszystkim gatunkom małp człekokształtnych grozi wymarcie. Większość z nich ma status EN (zagrożonych wyginięciem) lub CR (krytycznie zagrożonych wyginięciem). W niektórych przypadkach wymagają natychmiastowych działań ochroniarskich. Przykładem niech będą gibony z wyspy Hainan (Nomascus nasutus hainanus), które są na granicy wymarcia, gdyż zostało ich zaledwie około 20 osobników. Innym przykładem są goryle Cross River, których pozostało tylko około 400 sztuk.


Jeśli nie potrafimy ochronić małp człekokształtnych i ich środowiska, od którego zależą, to jak mamy ochronić resztę środowiska naturalnego na Ziemi?

Cel kampanii: uzyskać istotny i trwały wkład w podtrzymanie ochrony małp człekokształtnych i ich środowiska naturalnego.

Na opracowanie kampanii składają się dwie części. Pierwsza jest poświęcona zagadnieniom ogólnym, druga opisuje wybrane gatunki. Mamy nadzieję, że całość okaże się pomocna, szczególnie osobom, które planują uczestniczyć w różnych konkursach, jakie szykujemy.

Główne punkty kampanii:
  • Zwiększenie ochrony środowiska naturalnego i zmniejszenie utraty siedlisk
  • Zmniejszenie liczby polowań i nielegalnego handlu małpami, zarówno żywymi okazami, jak i wykonanymi z nich wyrobami
  • Zmiana zachowań konsumenckich, które wpływają na liczebność małp i ich środowisko
  • Zebranie 1 mln € na założenie fundacji, które wesprze finansowo ochronę małp człekokształtnych

 

1 mln € zebrany w trakcie trwania kampanii w całości zostanie przekazany na założenie fundacji, która będzie finansować projekty i działania ochroniarskie poświęcone małpom człekokształtnym. Zdajemy sobie sprawę, że jest to bardzo ambitny cel, który bez Waszej pomocy będzie trudny do osiągnięcia. Jeśli jednak 300 instytucji, bądź osób indywidualnych uzbiera 3,333 €, to jego realizacja staje się realna.

Zadanie o nazwie „Kampania na rzecz ochrony małp człekokształtnych” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Wartość ogólna przedsięwzięcia: 33 628,83 zł netto
Wysokość i forma dofinansowania ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu: Dotacja – 28 057,74 zł netto
www.fos.wroc.pl

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492