Kampania na Rzecz Ochrony Madagaskaru 2006/07

Eaza Madagaskar Campaign

Kampania trwała od 1 października 2006 roku do 30 września 2007 roku

Niesamowity świat
 
Kiedy spacerujesz pośród madagaskarskiej przyrody możesz mieć wrażenie, że znalazłeś się na innej planecie. Na tej wyspie rośliny i zwierzęta rozwinęły się w izolowanym środowisku w zupełnie unikatowe gatunki. Można tu wymienić choćby takie zwierzęta, jak kameleony, lemury, fossy, tenreki a pośród roślin –  baobaby oraz wilczomlecze.
Ewolucja tych organizmów rozpoczęła się ponad 200 mln lat temu, kiedy superkontynent Pangea rozpadł się na różne części. Zapoczątkowało to przemieszczanie się płyt kontynentalnych na obecne pozycje. Badania sugerują, że Madagaskar prawdopodobnie odłączył się od Afryki około 140 mln lat temu, a od Indii  – około 90 mln lat temu.
Po zupełnym oddzieleniu się od innych kontynentów na Madagaskarze postępował dalszy proces tzw. ewolucji równoległej roślin i zwierząt. W procesie tym różne gatunki ulegały adaptacji i specjacji do zmieniających się warunków środowiska. Przykładem ewolucji równoległej może być żyjący na Madagaskarze tenrek oraz żyjący w Europie jeż, lub madagaskarski palczak i krajowy dzięcioł duży. Odpowiednikiem małp na Madagaskarze są lemury, a drapieżników – fossy. Prawie wszystkie zwierzęta występujące na Czerwonej Wyspie posiadają swoją formę alternatywną na innych kontynentach.
 
Przyroda Madagaskaru jest unikatowa. Oznacza to, że większość występujących tam gatunków roślin i zwierząt żyje tylko na Madagaskarze i kilku sąsiadujących wyspach i nie znajdziemy ich nigdzie indziej na świecie. Takie unikatowe gatunki nazywamy – endemitami.
Na Madagaskarze występuje 67 % ptaków endemicznych, 84% endemicznych ssaków, 93% endemicznych gadów oraz 99% endemicznych płazów.
 
Problemy Madagaskaru
 
Zanikanie świata przyrody Madagaskaru rozpoczęło się wraz z przybyciem na wyspę pierwszych ludzi. Olbrzymie gatunki, takie jak ptak słoniowy i lemur olbrzymi (wielkości szympansa) wkrótce wyginęły, prawdopodobnie z powodu polowań. Był to dopiero początek. Dzisiaj z Czerwonej Wyspy znikają nie tylko pojedyncze gatunki roślin i zwierząt, ale całe ekosystemy.
Z powodu wzrostu liczby ludności Madagaskaru zanika coraz więcej naturalnych siedlisk. Dawniej Madagaskar był całkowicie pokryty naturalnymi sawannami, lasami mangrowymi i tropikalnymi oraz moczarami. Dzisiaj większość tych siedlisk uległo zniszczeniu. Zostały przekształcone w pastwiska i pola uprawne. Gleba Madagaskaru nie jest w stanie sprostać tym zmianom, jej cienka, żyzna warstwa zostaje szybko wypłukana przez silne opady deszczu. Wiele drzew wycinanych jest na opał, a bieda lokalnej ludności stanowi największe zagrożenie dla przyrody tej niesamowitej wyspy.
 

Jak pomóc?

Europejskie ogrody zoologiczne zrzeszone w organizacji EAZA wspólnie opracowały pomoc dla przyrody Madagaskaru. Fundusze zebrane w trakcie kampanii są przekazywane na projekty ochroniarskie realizowane na Czerwonej Wyspie. Przemyślane zakupy towarów, które nie zostały wykonane z roślin i zwierząt żyjących na Madagaskarze również przyczyniają się do ochrony jego środowiska. A jeśli myślisz o egzotycznych wakacjach – wybierz Madagaskar. Ekoturystyka pokaże lokalnym mieszkańcom unikatowość świata ich przyrody i możliwość życia we wzajemnej równowadze.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna