Pieski preriowe po raz pierwszy we wrocławskim zoo

We wrocławskim zoo pojawił się nowy gatunek – nieświszczuki, znane bardziej jako pieski preriowe. To roślinożerne stadne zwierzęta zamieszkujące w naturze głównie Stany Zjednoczone. 

Nieświszczuki porozumiewają się między sobą szeregiem dźwięków, przypominających szczeknięcia czy też piski. Wydają alarmujące dźwięki w momencie zagrożenia, na przykład gdy zauważą drapieżnika. Są niezwykle płochliwe i zwinne. 

Pieski preriowe należą do świstaków i do rodziny wiewiórkowatych. Te niewielkie gryzonie zamieszkują – jak sama nazwa wskazuje – prerie Ameryki Północnej. Preferują rozległe tereny porośnięte niską trawą, którą się żywią. Nieświszczuki były tępione jako szkodniki upraw. Ich populacja w ostatnich stuleciach znacząco spadła. Z biegiem lat przystosowały się także do życia w miastach.

Czytaj także: Ogród świateł – nowa atrakcja w ZOO Wrocław

pieski preriowe

Nowi mieszkańcy wrocławskiego zoo

pieski preriowe

Gatunek, który zagościł we wrocławskim zoo to nieświszczuk czarnoogonowy. W naturze zamieszkuje on pas ciągnący się przez środkowe Stany Zjednoczone od kanadyjskiej prowincji Saskatchewan po meksykański stan Coahuila. Nigdy wcześniej nie mieliśmy w swojej hodowli piesków preriowych – to dla nas pierwszy raz. Nieświszczuki można oglądać za pawilonem Afrykarium nieopodal pingwinów przylądkowych, na tyłach dawnej Krokodylarni. Ich sąsiadami są jeżozwierze indyjskie i surykatki – z pozoru podobne do piesków preriowych afrykańskie zwierzęta, jednak nieco większe, mięsożerne i nie pochodzące z rodziny wiewiórkowatych, a mangustowatych. Podziwianie mieszkających obok siebie piesków preriowych i surykatek przynosi ciekawe obserwacje. Te niespokrewnione ze sobą i zamieszkujące oddalone kontynenty zwierzęta przejawiają jednak podobne zachowania – patrolują teren stając na tylnych łapach, a swoje stado głośno alarmują o niebezpieczeństwie. 

– Podobieństw jest więcej. Pieski preriowe, podobnie jak i surykatki, dużą część czasu spędzają na przekopywaniu wybiegu tworząc nowe tunele, komory i przejścia. Nakazuje im to naturalny instynkt i tak samo robią w naturze– opowiada Andrzej Miozga, Kierownik Wydziału Małych Ssaków we wrocławskim zoo.

Mieszana grupa czterech nieświszczuków, która trafiła do wrocławskiego zoo z ogrodu zoologicznego w Berlinie, składa się z osobników urodzonych w tym roku. Pieski preriowe dojrzałość płciową osiągają po dwóch latach, a w rzadkich przypadkach doczekują się potomstwa po roku. W tym roku nie spodziewamy się od nich przychówku. Na to przyjdzie pora – najbezpieczniej będzie stwierdzić – dopiero za dwa lata.

pieski preriowe
piesek preriowy
pieski preriowe
pieski preriowe
piesek preriowy
piesek preriowy

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna