Kotek rudy

Prionailurus rubiginosus

biały pasek

Status wg IUCN Red List

podwyższone ryzyko wyginięcia
Kotek rudy
Znak zapytania - grafika

Czy wiesz, że....

Kotek rudy jest to najmniejszy przedstawiciel dzikich kotowatych – o połowę mniejszy od kota domowego.

Jak wygląda kotek rudy?

Kotek rudy jest mniejszy od kota domowego i ma smukła sylwetkę. Jego masa ciała dochodzi do 1,6 kg. Określany jest jako „koliber w świecie kotowatych”. Długość ciała (nie wliczając ogona) wynosi od 35 do 48 cm. Rdzawy ogon ma około połowy długości ciała. Oczy są duże, a tęczówki koloru od bursztynowego do szarobrązowego. Uszy są zaokrąglone i krótkie. Sierść jest brązowo szara z odcieniami rdzawego. Podgatunek z Sri Lanki jest mniej szara i ma bardziej rdzawy odcień. Tył i boki pokryte są plamkami.

Gdzie występuje kotek rudy?

Kotek rudy występuje na Sri Lance i w Indiach. Zamieszkuje suche lasy liściaste, lasy bambusowe, zalesione łąki, suche zarośla i tereny skaliste z gęstą roślinnością. Kotek rudy z reguły szuka schronienia w pustych kłodach drzew. W Indiach koty te spotykane były w jaskiniach.  

W ZOO Wrocław mieszka podgatunek występujący w naturze na Sri Lance.

do 0 kg

masa ciała

do 0 cm

długość ciała

0

średnia ilość potomstwa

do 0 lat

długość życia

Jak zachowuje się kotek rudy?

O kotku rudym niewiele wiadomo. W programie „Big Cats” emitowanym przez stację BBC ukazano życie różnych, rzadko spotykanych gatunków kotów z całego świata w ich naturalnym środowisku, w tym właśnie najmniejszego kota na świecie. Zespół spędził dwa lata na obserwowaniu zwierząt.

Kotek rudy jest samotnikiem i prowadzi głównie nocny tryb życia. Dzień spędza w ukryciu np. w dziupli czy zaroślach drzew. Poluje nocą na ziemi, natomiast w celu uniknięcia innych drapieżników, wspina się i chowa się wśród drzew. Podobnie jak inne koty znaczy swoje terytorium moczem.

Ciąża u kotka rudego około 67 dni. W norze przypominającej płytką jaskinię, przychodzi na świat 1-2 młode. Nowonarodzone kocięta mają masę ciała między 66 a 77g, czyli tyle ile mniej więcej jajo kurze. Młode wychodzą z kryjówki po 28-32 dniach. Następnie uczą się chodzić po gałęziach, a większość ich interakcji z matką opiera się na zabawie. W wieku około 50 dni potrafią skakać z wysokości 2 metrów.

Czym żywi się kotek rudy?

Kotek rudy żywi się ptakami i małymi ssakami. Czasem poluje na na zwierzęta domowe np. kaczki i drób. Miejscowa ludność informowała również, że po ulewnych deszczach kotki rude żywią się żabami i gryzoniami.

Zagrożenia i ochrona kotka rudego

Największym zagrożeniem dla kotka rudego, zarówno na Sri Lance jak i w Indiach, jest wylesianie oraz rozwój rolnictwa (uprawy). Powoduje to utratę siedlisk na bardzo dużą skalę.

Ponadto na niektórych obszarach poluje się na kotki rude i często są zabijane, ponieważ zdarza się, że polują na zwierzęta domowe. Według IUCN kotek rudy jest gatunkiem o podwyższonych ryzyku wyginięcia (NT). Szacuje się, że całkowita populacja kotka rudego wynosi poniżej 10 000 dorosłych osobników. 

Jak ZOO Wrocław pomaga kotkowi rudemu?

Misją ZOO Wrocław jest prowadzenie działań edukacyjnych i ochrona zagrożonych gatunków. Realizuje ją na swoim terenie, ale również poza nim. W ramach ochrony gatunkowej na terenie zoo prowadzona jest hodowla zachowawcza gatunków zagrożonych wyginięciem lub tych, które wyginęły w naturze. To też zoo, które najbardziej angażuje się w ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym. Odwiedzając wrocławskie zoo, a zwłaszcza wybierając bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, zwiedzający pomagają ocalić liczne gatunki zwierząt.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna