Czy wiesz, że...

Kotek rudy
Kotek rudy jest to najmniejszy przedstawiciel dzikich kotowatych – o połowę mniejszy od kota domowego.

Jak wygląda kotek rudy?

  • Kotek rudy

    Kotek rudy jest mniejszy od kota domowego i ma smukła sylwetkę. Jego masa ciała dochodzi do 1,6 kg. Określany jest jako „koliber w świecie kotowatych”. Długość ciała (nie wliczając ogona) wynosi od 35 do 48 cm. Rdzawy ogon ma około połowy długości ciała. Oczy są duże, a tęczówki koloru od bursztynowego do szarobrązowego. Uszy są zaokrąglone i krótkie. Sierść jest brązowo szara z odcieniami rdzawego. Podgatunek z Sri Lanki jest mniej szara i ma bardziej rdzawy odcień. Tył i boki pokryte są plamkami.

Gdzie występuje kotek rudy?

  • Kotek rudy

    Kotek rudy występuje na Sri Lance i w Indiach. Zamieszkuje suche lasy liściaste, lasy bambusowe, zalesione łąki, suche zarośla i tereny skaliste z gęstą roślinnością. Kotek rudy z reguły szuka schronienia w pustych kłodach drzew. W Indiach koty te spotykane były w jaskiniach.

    W ZOO Wrocław mieszka podgatunek występujący w naturze na Sri Lance.

  • do 1,6 kg masa ciała
  • do 48 cm długość ciała
  • 2 średnia ilość potomstwa
  • do 18 lat długość życia

Jak zachowuje się kotek rudy?

O kotku rudym niewiele wiadomo. W programie „Big Cats” emitowanym przez stację BBC ukazano życie różnych, rzadko spotykanych gatunków kotów z całego świata w ich naturalnym środowisku, w tym właśnie najmniejszego kota na świecie. Zespół spędził dwa lata na obserwowaniu zwierząt.

Kotek rudy jest samotnikiem i prowadzi głównie nocny tryb życia. Dzień spędza w ukryciu np. w dziupli czy zaroślach drzew. Poluje nocą na ziemi, natomiast w celu uniknięcia innych drapieżników, wspina się i chowa się wśród drzew. Podobnie jak inne koty znaczy swoje terytorium moczem.

Ciąża u kotka rudego około 67 dni. W norze przypominającej płytką jaskinię, przychodzi na świat 1-2 młode. Nowonarodzone kocięta mają masę ciała między 66 a 77g, czyli tyle ile mniej więcej jajo kurze. Młode wychodzą z kryjówki po 28-32 dniach. Następnie uczą się chodzić po gałęziach, a większość ich interakcji z matką opiera się na zabawie. W wieku około 50 dni potrafią skakać z wysokości 2 metrów.

Czym żywi się kotek rudy?

Kotek rudy żywi się ptakami i małymi ssakami. Czasem poluje na na zwierzęta domowe np. kaczki i drób. Miejscowa ludność informowała również, że po ulewnych deszczach kotki rude żywią się żabami i gryzoniami.

Kotek rudy

Zagrożenia i ochrona kotka rudego

Największym zagrożeniem dla kotka rudego, zarówno na Sri Lance jak i w Indiach, jest wylesianie oraz rozwój rolnictwa (uprawy). Powoduje to utratę siedlisk na bardzo dużą skalę.

Ponadto na niektórych obszarach poluje się na kotki rude i często są zabijane, ponieważ zdarza się, że polują na zwierzęta domowe. Według IUCN kotek rudy jest gatunkiem o podwyższonych ryzyku wyginięcia (NT). Szacuje się, że całkowita populacja kotka rudego wynosi poniżej 10 000 dorosłych osobników.

Jak ZOO Wrocław pomaga kotkowi rudemu?

Misją ZOO Wrocław jest prowadzenie działań edukacyjnych i ochrona zagrożonych gatunków. Realizuje ją na swoim terenie, ale również poza nim. W ramach ochrony gatunkowej na terenie zoo prowadzona jest hodowla zachowawcza gatunków zagrożonych wyginięciem lub tych, które wyginęły w naturze. To też zoo, które najbardziej angażuje się w ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym. Odwiedzając wrocławskie zoo, a zwłaszcza wybierając bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, zwiedzający pomagają ocalić liczne gatunki zwierząt.