Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych – aplikuj na studia

Foka pospolita - pokazowe karmienie

Są jeszcze miejsca na studia podyplomowe  „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych”. Taki kierunek szczegółowo przygotowuje do pracy opiekuna zwierząt w zoo. Nasi pracownicy także będą wykładowcami, a na studentów czekają zajęcia terenowe w ZOO Wrocław.

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie stworzył nowy kierunek studiów podyplomowych – „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych” od semestru jesiennego tego roku. Są jeszcze ostatnie miejsca, a rekrutacja trwa do 15 września. Studentem może zostać każdy absolwent studiów wyższych, także kierunków niezwiązanych z naukami biologicznymi.

Choć praca opiekuna jest odpowiedzialna i ciężka fizycznie, to dla wielu osób jest wymarzoną ścieżką kariery. 2/3 opiekunów zwierząt w naszym zoo ma wykształcenie wyższe, między innymi zootechniczne, biologiczne lub weterynaryjne, a nierzadko mają kilka fakultetów. Żaden z tych kierunków nie jest jednak dedykowany bezpośrednio późniejszemu zatrudnieniu w zoo, dlatego cieszymy się, że taki właśnie powstał.

Opiekun zwierząt w zoo – nasi pracownicy podzielą się wiedzą

Zajęcia ruszą w nadchodzącym roku akademickim na UR w Krakowie, ale będą odbywać się w formie hybrydowej także online i między innymi we wrocławskim zoo. Poprowadzą je eksperci, w gronie których znalazło się kilkunastu pracowników ZOO Wrocław. Posiadają oni długą praktykę zawodową i ogromne doświadczenie. Będą skupiać się na przekazaniu studentom praktycznej wiedzy, która znajdzie potem realne zastosowanie w pracy ze zwierzętami w zoo.

– Program studiów powstał na bazie projektu European Professional Zookeeper Qualification Framework, który współtworzyliśmy m.in. razem z Europejskim Stowarzyszeniem Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). Miał on na celu określenie kluczowych kompetencji w zawodzie opiekuna zwierząt w ogrodach zoologicznych w oparciu o doświadczenie innych europejskich krajów – mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Wydziału Edukacji, koordynator studiów z ramienia wrocławskiego zoo. – Mamy nadzieję, że studia te będą trampoliną do znalezienia pracy w zoo – nie tylko we Wrocławiu, czy Krakowie, ale także w innych ogrodach – dodaje.

Wrocławskie zoo wraz z innymi ogrodami, będzie także organizować praktyki dla studentów. Mamy duże doświadczenie w ich przygotowaniu do zawodu. Praktyki to jeden z najważniejszych kroków w edukacji.

Tabor Kasprzak umowa
Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – prof. Sylwester Tabor i prezes zarządu ZOO Wrocław sp. z o.o. – pani Joanna Kasprzak podpisują umowę o współpracy. Fot. Krzysztof Kupiec

Opiekun zwierząt w zoo – rekrutacja do 15 września

Studentem może zostać każdy absolwent studiów wyższych, posiadający dyplom ukończenia co najmniej studiów pierwszego stopnia (inżynierskich lub licencjackich) dowolnego kierunku, także niezwiązanego z opieką nad zwierzętami. Warto jednak zaznaczyć, że obecni lub byli pracownicy ogrodu zoologicznego dostają +10 pkt rekrutacyjnych, a osoby, które odbyły praktyki w zoo +5 pkt.

Koszt studiów podyplomowych „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych” to 5 500,00 zł (2 500 zł/semestr I i 3 000 zł/semestr II). Rekrutacja trwa do 15 września, a szczegóły można znaleźć tutaj: „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych” (kliknij).

Uczestnicy studiów zdobywają wiedzę z zakresu: systematyki, biologii i ekologii gatunków, podstaw profilaktyki weterynaryjnej, dobrostanu, etologii z elementami szkolenia zwierząt, żywienia i rozrodu, metod stosowanych w realizowaniu programów hodowlanych, oraz optymalizacji warunków utrzymania i opieki nad zwierzętami z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa.

Zajęcia prowadzone są w formie hybrydowej: wykładów w formie zdalnej, ćwiczeń stacjonarnych, zajęć terenowych i praktyk w polskich i zagranicznych ogrodach zoologicznych oraz seminarium w formie zdalnej Zajęcia prowadzone przez nauczycieli akademickich Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu w Zurychu oraz pracowników ogrodów zoologicznych we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Chorzowie, jak również krajowych konsultantów współpracujących z ogrodami zoologicznymi.

Czytaj także: Pomóż ratować Odrę – ruszamy ze zrzutką

Nie rzucaj kamieniami w zwierzęta – niecodzienny apel

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna