Do naszego kawalera Walusia przyjechała samica

Do naszego samca ary szafirowej, Walusia, przyjechała samica z zoo w Miluzie. Papugi na razie nie zapałały do siebie wielką miłością i są w osobnych wolierach, ale nową samicę można już oglądać na ekspozycji w Ptaszarni, podobnie jak Walusia. Chcielibyśmy, by nasze papugi się polubiły, gdyż są przedstawicielami bardzo rzadkiego gatunku.

Poznaj bliżej Walusia – kliknij

Ary szafirowe są krytycznie zagrożone wyginięciem, głównie z powodu kłusownictwa i nielegalnego handlu. W naturze zamieszkują Boliwię, a największym zagrożeniem dla nich jest ograniczanie naturalnych siedlisk, także przez rozwój rolnictwa. W ciągu ostatnich trzech pokoleń zanotowano gwałtowne zmniejszenie się ich liczebności, tak że pozostała przy życiu populacja szacowana jest na mniej niż 250 osobników.

 

Ara szafirowa
Ara szafirowa
Ara szafirowa to endemit występujący wyłącznie w  Llanos de Mojos w północnej Boliwii. Jest nazywana  narodowym ptakiem tego państwa.
 
Ara szafirowa to większa papuga o wymiarach ciała wraz z ogonem około 85 cm, masie ciała 600–800 g. Samce wyglądają podobnie jak samice, ale są nieznacznie większe. Ara szafirowa bardzo podobna jest do innego gatunku: ary ararauny. U ary szafirowej grzbiet, gardło, ciemię oraz wierzch skrzydeł oraz ogona przybierają barwę turkusową. Najbardziej charakterystyczną cechą ary szafirowej jest błękitna plama na dole głowy i na szyi, stąd  hiszpańska nazwa gatunku  'guacamayo barbazul’, czyli 'ara błękitnobroda’.
 
Czytaj więcej: Ara szafirowa
Ara szafirowa
Ara szafirowa

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna