Urodziny leniwca Lenty. Dostała prezent, ale wolała pospać

Dziś 30. urodziny naszej samicy leniwca – Lenty. Z tej okazji gościliśmy sponsora naszych leniwców, przedstawicieli dewelopera DewelopART, którzy przynieśli swoim podopiecznym prezent. Lenta i Apollo dostały nawilżacz powietrza i zapasowe filtry do niego, a od opiekunów smacznego banana. Na przysmak skusił się tylko Apollo, a Lenta przespała dzisiejszą imprezę.

Lenta to wiekowa samica, bo właśnie obchodzi 30. urodziny. Zaznajamiała się z naszym Apollem dość powolnie, jak na leniwca przystało. Teraz są one jednak nierozłączne, śpią nawet w jednym hamaku wtulone w siebie. To dość niezwykłe, bo leniwce w naturze uchodzą za samotników.

Różnica wieku u naszych leniwców jest duża – wynosi aż 13 lat, bo Apollo to 17-latek. Tym bardziej cieszy, że dwa osobniki tak dobrze dogadują się ze sobą. Można powiedzieć jednak z bardzo dużym prawdopodobieństwem, że ta para nie doczeka się młodych – dla Lenty jest na to nieco za późno.

Czytaj także: Ogród świateł – nowa atrakcja w ZOO Wrocław

leniwiec leniuchowiec dwupalczasty apollo
Leniwiec Apollo był bardziej aktywny od Lenty

Co słychać u leniwców?

Firma DewelopART przekazała naszym leniwcom nawilżacz powietrza, który zdecydowanie im się przyda. Na pomysł takiego prezentu wpadli nasi opiekunowie. Leniwce w naturze zamieszkują gęste lasy tropikalne Ameryki Południowej, gdzie wilgotność jest niezwykle wysoka. W pawilonie Małpiarni wrocławskiego zoo, gdzie znajdziecie Apollo i Lentę, jest ciepło niemal jak w tropikach, a teraz nasze leniwce będą miały zapewnione także powietrze wilgotne niczym w naturze.

Apollo był dzisiaj aktywniejszy, co nas nie dziwi szczególnie po jego ostatnim „występku”. Został złapany na gorącym uczynku, gdy wyjadał pokarm pancernikom bolita – sąsiadom naszych leniwców. Musiał się wykazać dużą determinacją, by przejść przez niewielkie wejście do budki pancerników. Bolity pozostały niewzruszone włamaniem z rozbojem. Mamy jednak nadzieję, że Apollo nie będzie się trzymał diety pancerników, bo chociażby larwy mącznika nie są dla niego idealnym pokarmem. Lepiej, by jadł liście, sałatę, ulubioną cykorię i inne warzywa, a okazjonalnie ukochane banany lub ugotowane ziemniaki. Jeśli będzie grzeczny. 

Jak wyglądało włamanie? Możecie zobaczyć po prawej stronie w relacji na naszym Facebooku. Na dowód – zdjęcia wykonane przez opiekunów. Tak się złożyło, że Apollo „świętował” takim hucznym wejściem do sąsiadów, obchodzony niedawno Dzień Leniwca. Może chciał zaprosić pancerniki na urodzinową cykorię? Bolity jednak kiepsko się wspinają po drzewach. Szczerze mówiąc w ogóle.

Jako ciekawostkę można dodać, że nasze leniwce, to tak naprawdę leniuchowce dwupalczaste. Leniwcami zwane są potocznie. W odróżnieniu od tych trójpalczastych, mają nie trzy a po dwa pazury na łapach. Co ciekawe, naturalną pozycją jest dla leniwca zagięta kończyna, a dzięki temu wiszą one do góry nogami na gałęziach bez wysiłku. Dla nas, ludzi, zaciśnięcie pięści wymaga użycia siły. Dla leniwców odwrotnie – rozluźnienie chwytu jest aktywnością.

Lencie z okazji urodzin i obu leniwcom z okazji ich dnia życzymy wszystkiego najlepszego! 

leniwiec leniuchowiec dwupalczasty apollo
leniwiec leniuchowiec dwupalczasty apollo
leniwiec leniuchowiec dwupalczasty apollo
leniwiec leniuchowiec dwupalczasty apollo

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna