Kanczyl a dikdik [ZNAJDŹ RÓŻNICE]

dikdik kanczyl

Kanczyle filipińskie zwane myszojeleniami (na zdjęciu po lewej) bywają mylone z dikdikami (na zdjęciu po prawej). Dikdik jest jedną z najmniejszych antylop świata, a jeszcze mniejszy kanczyl jednym z najmniejszych kopytnych w ogóle. Poznajmy bliżej te niezwykłe zwierzęta! Oba gatunki znajdziesz w ZOO Wrocław. 

Gdyby postawić myszojelenia obok dikdika, każdy potrafiłby wskazać szereg różnic między oboma gatunkami. Jest ich tak naprawdę więcej niż podobieństw, ponieważ to zupełnie różne zwierzęta! Zacznijmy od tego, że dikdik to antylopa, natomiast kanczyl nią nie jest. Jeśli chodzi o systematykę, zwierzęta te różnią się na poziomie podrzędu (należą do tego samego rzędu). Co jeszcze je różni? Sprawdź!

Kanczyl a dikdik [PORÓWNANIE]

Kanczyl filipiński (ciemny)

Dikdik Kirka

Kanczyl
dikdik kirka

W naszym zoo mieszka w Pagodzie Gibonów, pawilonie w starej części zoo, obok gibonów białopoliczkowych

W naszym zoo mieszka w Afrykarium w pawilonie Afryki Wschodniej, w pobliżu mangust, wiewiórek pustynnych i hipopotamów

W naturze kanczyl filipiński występuje w Azji: na wyspie Balabac i dwóch sąsiednich – Ramos i Bugsuc na Filipinach

W naturze dikdik występuje w Afryce Południowej oraz Wschodniej, w takich krajach jak Etiopia, Somalia, Kenia, Tanzania, Namibia i Angola

Kanczyl filipiński jest jednym z najmniejszych kopytnych świata

Dikdik jest jedną z najmniejszych antylop świata (jest też kopytnym)

Kanczyl jest mniejszy niż dikdik

Dikdik jest większy niż kanczyl

Kanczyl waży 2,5-3 kg

Dikdik waży do 4 kg

Jego wysokość w kłębie wynosi ok 20 cm 

Jego wysokość w kłębie osiąga ponad 40 cm

Osiąga długość ciała 40-50 cm

Osiąga długość ciała 47-69 cm

Kanczyl jest nazywany myszojeleniem, ze względu na swoją angielską nazwę mouse-deer. Ten konkretny gatunek – kanczyl filipiński, to inaczej pilandok

Jest nazywany dikdikiem ze względu na charakterystyczny dźwięk „dik-dik” jaki wydaje, gdy coś go przestraszy

Kanczyl filipiński (pilandok) ma ciemnobrązowe umaszczenie i jest jednym z najciemniej ubarwionych kanczyli

 Dikdik umaszczony jest jasnobrązowo lub szarobrązowo, a jego sierść w dolnych partiach jest prawie biała. Ma charakterystyczne białe obwódki wokół oczu

Kanczyl nie ma rogów

Kanczyl filipiński myszojeleń

U samców dikdika charakterystyczne są ciemne, krótkie i szpiczaste różki

dikdik kirka

Ma zaokrąglone uszy

Ma nieco bardziej spiczaste uszy

U samców kanczyla charakterystyczne są górne kły, które wystają z pyska

kanczyl

Dikdik nie ma wystających kłów

Dikdik

Kanczyl jest głównie roślinożerny, ale wiele zwierząt może upolować kanczyla. Aby pozostać przy życiu, musi być szybki i sprytny. Dlatego Indonezyjczycy i Malezyjczycy w swoich opowieściach ludowych opisują kanczyla jako spryciarza, który potrafi wywieść w pole niejedno wielkie i groźne zwierzę.

Jak wszystkie antylopy, dikdik jest roślinożerny. Odżywia się głównie liśćmi drzew oraz krzewów i trawą. Większość dnia spędza w ukryciu, a w sytuacji zagrożenia ucieka zygzakiem. Potrafi osiągnąć prędkość do 40 km/h.

Gatunek zagrożony wyginięciem (status EN według międzynarodowej Czerwonej księgi gatunków zagrożonych). Pada ofiarą kłusownictwa w celu pozyskania pożywienia. Zagraża mu także utrata siedlisk na rzecz plantacji orzechów kokosowych i innych upraw.

Gatunek najmniejszej troski (LC) według międzynarodowej Czerwonej księgi gatunków zagrożonych. Populacja dikdików nie jest zagrożona wyginięciem, choć jest dotknięta przez ekspansję osadnictwa rolniczego i nadmierne polowania na niektórych obszarach Afryki.

Kanczyle filipińskie posiadają tylko 4 instytucje na świecie, łącznie 14 osobników.  Jesteśmy jedynym ogrodem w Polsce, który ma kanczyle filipińskie, a także prowadzimy program hodowlany tego gatunku. Jesteśmy jednym z nielicznych ogrodów na świecie, któremu z powodzeniem udało się rozmnożyć kanczyle filipińskie. Od 2009 roku urodziły się u nas 33 osobniki. Jest to niezwykle ciężki gatunek w hodowli.

Dikdiki można zobaczyć w 87 ogrodach zoologicznych i podobnych instytucjach na całym świecie, łącznie to 306 osobników. We wrocławskim zoo od 2014 roku urodziło się 25 młodych.

Kanczyl a dikdik – ostatni rzut oka na kanczyla

Kanczyl a dikdik kanczyl filipiński myszojeleń
kanczyl
Kanczyl filipiński myszojeleń

Zdjęcia dikdika

dikdik kirka
dikdik kirka
Dikdik

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna