Ruszyły zapisy na Wild Run 2022

wild run baner

Ruszyły zapisy do kolejnej edycji Wild Run. „Dziki bieg” powraca na teren wrocławskiego zoo. Cały dochód z tegorocznej edycji zostanie przekazany na ratowanie zagrożonych gatunków zwierząt Azji. Odbędzie się 9 października, ale warto zapisać się już dzisiaj, bo liczba miejsc jest ograniczona. 

Bieg jest organizowany od sześciu lat przez ZOO Wrocław, Fundację ZOO Wrocław – DODO oraz Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław. Przez ostatnie dwa lata rozgrywany był wirtualnie. W tym roku biegacze ponownie zmierzą się na trasach wytyczonych po wrocławskim  ogrodzie, między wybiegami zwierząt. 

– To największy atut tego wydarzenia. Niepowtarzalna atmosfera i niecodzienna sceneria wrocławskiego zoo – zachęca Agnieszka Korzeniowska, dyrektorka ds. marketingu wrocławskiego zoo. Miejsc startowych jest tysiąc, a zainteresowanie biegiem z pewnością będzie duże, radzimy więc nie zwlekać z rejestracją na bieg. Do udziału zapraszamy zarówno profesjonalnych biegaczy jaki i amatorów. Będę również opcje dla najmłodszych.

WildRun na ratunek zwierzętom

Dystanse

Pakiety do wyboru

Biegacze wyruszą na trasę na trzech dystansach. Główny bieg to dystans 10 km. Przed biegiem głównym zaplanowano również dwa biegi towarzyszące: dla najmłodszych do 8 r.ż. na 100 m oraz dla młodzieży do 16 r.ż. na 1 km. Bieg Wild Run na 10 km jako opcję dodatkową ma również wersję wirtualną. Będzie więc można pobiec dla zwierząt Azji w każdym miejscu na świecie.

Pakiet podstawowy, w ramach którego zawodnicy otrzymują numer startowy z chipem, medal, magnes zoo oraz torbę biegu kosztuje obecnie 75 zł, ale cena wzrasta co 200 kolejnych zapisanych osób (maksymalna cena to 100 zł). Można zamówić także pakiet rozszerzony o koszulkę biegu i czapkę biegacza. Cena za każdy z tych wyjątkowych dodatków to 50 zł.

Zapisy na Wild Run

Zapisy na Wild Run ruszyły 14 czerwca o godz. 11:30 za pośrednictwem strony www.wildrun.eu

Nasi organizatorzy i partnerzy zadbają o pomiar czasu i wodę

Za profesjonalny pomiar czasu, podobnie jak przy poprzednich edycjach biegu, odpowiada Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław. W miasteczku biegowym na zawodników będą czekać stoiska sponsorów, między innymi będzie możliwość skorzystania z profesjonalnego masażu. 

Wodę dla zawodników dostarczy MPWiK w ramach akcji „Pij kranówkę” (więcej na www.pijkranowke.pl).

prorun
mpwik pij kranówkę wild run

Trening przed biegiem i rozciąganie po biegu z Martą z Codziennie Fit

W tym roku rozgrzewkę dla biegaczy i rozciąganie po biegu poprowadzi Marta Kruk – Codziennie Fit (www.codzienniefit.pl), trenerka przygotowania motorycznego, trenerka personalna, instruktorka fitness i były sportowiec. Przez lata uprawiała lekką atletykę. Skończyła wrocławski AWF i od 10 lat rozwija swoją działalność pod nazwą Codziennie Fit. Stworzyła Codziennie Fit, żeby udowodnić, że KAŻDY może żyć zdrowo – niezależnie od grubości portfela, ilości czasu czy wieku. 

Marta Kruk Codziennie Fit
Marta Kruk Codziennie Fit

Fot. Jakub Janecki x Jakub Walczak (2)

Dla kogo biegniemy

Lori kukang to niewielkie naczelne ssaki nadrzewne z ogromnymi oczami, będące dalekimi kuzynami lemurów. Żyją na Sumatrze, gdzie wspieramy projekt Kukang chroniąc zagrożone przez kłusownictwo i nielegalny handel zwierzęta – opowiada Lidia Przybylska z Fundacji ZOO Wrocław – DODO. – Edukujemy lokalne społeczności i wspieramy ekologiczną uprawę kawy, gdzie znajdują zatrudnienie osoby wcześniej parające się kłusownictwem, które w innym wypadku nadal zajmowałyby się tym przestępczym procederem. 

Nielegalny handel kukangami może w najbliższym czasie przyczynić się do ich wyginięcia. Zwierzęta te wyłapywane są ze swojego środowiska, aby stać się domowymi pupilkami lub atrakcją turystyczną, na plażach Indonezji lub Tajlandii. Nieświadomi nieszczęścia zwierząt turyści często się z nimi fotografują.

Wild Run 2022
słoń indyjski zapisy wild run

Pobiegniemy również dla słoni indyjskich, szczególnie ich populacji żyjącej na wyspie Borneo. Wesprzemy fundację Hutan, która prowadzi projekt ochrony fauny i ekosystemu Borneo, zajmując się rewitalizacją plantacji palmy olejowej. Przy odpowiednim wsparciu i świadomym wyborze produktów ekologicznych udaje się chronić endemiczne gatunki zwierząt Borneo. 

Celem fundacji Hutan jest utrzymanie populacji gatunków w ich naturalnym środowisku. Jest ono niestety przekształcane i obejmuje nie tylko chronione lasy, ale obecnie także duże obszary produkcyjne palmy olejowej. Hutan prowadzi szereg działań w silnie przekształconych przez człowieka częściach Borneo: odtwarza ekosystemy i ponowne zalesia duże obszary. Prowadzi także ochronę naturalnych siedlisk i dzikiej przyrody.

Dzioborożec palawański to ptak występujący jedynie na Palawanie i pomniejszych okolicznych wyspach filipińskich, który charakteryzuje się ciekawym zwyczajem związanym z rozrodem. Samica „zamurowuje” się w dziupli materiałem dostarczanym przez samca na czas rozrodu i odchowu piskląt. 

Obszar występowania dzioborożca, słynący z endemicznych gatunków zwierząt, jest od lat ograniczany przez człowieka (między innymi przez rozwój rolnictwa). W ostatnich latach dzioborożce cierpią również z powodu zmian klimatycznych powodujących niszczycielskie tajfuny. Od wielu lat pomagamy fundacji Katala w prowadzeniu badań i ochronie endemicznych gatunków Palawanu.

Dzioborożce palawańskie nie mają szans na przetrwanie w środowisku naturalnym. ZOO Wrocław jest jedynym ogrodem zoologicznym na świecie, któremu udało się rozmnożyć ten gatunek.

Dzioborożce palawańskie

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna