Zabytek zadbany – ZOO Wrocław wyróżnione nominacją

ZOO Wrocław zostało nominowane przez kapitułę ogólnopolskiego konkursu Zabytek Zadbany, organizowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

W „kategorii utrwalenia wartości zabytkowej obiektu” nominowany został budynek ptaszarni, altana nad stawem i mur ogrodzeniowy – zespół obiektów ogrodu zoologicznego we Wrocławiu. 

Przyznanie nagród laureatom i wyróżnionym wyłonionym spośród nominacji oraz tytułów laureatów kategorii specjalnej nastąpi na uroczystej gali w listopadzie tego roku.

Ptaszarnia

Ptaszarnia

Remont Ptaszarni to jedna z największych ostatnich inwestycji w ZOO Wrocław. Jest on podzielony na dwa etapy, a drugi etap obejmujący prace na zewnątrz pawilonu nadal trwa. Remont zabytkowego wnętrza Ptaszarni zakończył się wiosną ubiegłego roku, a uroczyste otwarcie nastąpiło 7 czerwca 2021 r.

Ptaszarnia to 133-letni budynek, jeden z najstarszych na terenie naszego ogrodu, położony w jego przedwojennej części. Od początku jego przeznaczeniem była ekspozycja ptaków. 

Remont budynku objął między innymi zamontowanie nowego szklanego dachu. Pojawiła się też interesująca oprawa edukacyjna. Po prawej stronie od wejścia znalazło się z kolei pomieszczenie z nowoczesnymi inkubatorami dla jaj i odchowalnikami. W Ptaszarni zamieszkały między innymi dzioborożce palawańskie, szpaki balijski, amazonki pąsowe, czy też sójkowce białoczube. 

Wartość projektu to 6 560 602,19 PLN, a wkład Funduszy Europejskich: 2 662 770,23 PLN. 

zabytek zadbany ptaszarnia
zabytek zadbany ptaszarnia
zabytek zadbany ptaszarnia

Zabytek Zadbany – mur ogrodzeniowy zoo

Remont zabytkowego ogrodzenia ogrodu zoologicznego także miał miejsce w ubiegłym roku. Odnowiona została część muru w pobliżu mostu Zwierzynieckiego.

W ramach inwestycji odnowione zostały nie tylko zabytkowe cegły, ale także elementy dekoracyjne. Odtworzono ornamentykę, w tym płaskorzeźby i medaliony z brązu. Pojawiła się także tablica informacyjna.

Przedwojenna część zoo znajdowała się właśnie w pobliżu mostu Zwierzynieckiego i otoczona była zabytkowym murem. Tam też umiejscowione było wejście główne, do którego wygodnie można było dojść z przystanku tramwaju konnego. Obecną bramę główną do ZOO z neonem lwa otwarto w 1935 r.

Wartość remontu zabytkowego muru to ponad 1,2 mln zł.

zabytek zadbany zabytkowy mur zoo
zabytek zadbany zabytkowy mur zoo
zabytek zadbany zabytkowy mur zoo

Altana nad stawem

Drewniana altana nominowana w konkursie Zabytek Zadbany, znajduje się nad stawem w pobliżu wybiegu milu chińskich (naprzeciwko pagody gibonów i wybiegu pawianów masajskich). Takich altan stało nad stawami na terenie starej części zoo kilka. Dokładne informacje o ich liczbie i dacie budowy są nieznane. Do dzisiejszych czasów zachowała się tylko jedna, która widoczna jest na pocztówkach z zoo z 1899 roku. Mogła zostać wybudowana nawet między 1880 a 1890 rokiem. 

Przez ponad sto lat istnienia altana była głownie malowana i konserwowana oraz wymieniane było poszycie jej dachu, ale nie przeszła generalnego remontu. Renowacja altany w 2021 roku objęła m.in. uzupełnienie ubytków i rekonstrukcję konstrukcji drewnianej oraz wymianę poszycia dachu na dachówkę ceramiczną. Nowy jest także fundament altany, która posadowiona jest na sztucznej skarpie obłożonej tufem, czyli skałą wulkaniczną. Wartość zamówienia to ok. 450 tys. zł.

altana
altana
altana

Zobacz także: Pawilony ZOO Wrocław

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna