Ruszyła kampania Dzikie w mieście

Dzikie w mieście

ZOO Wrocław wraz z Miastem Wrocław i Uniwersytetem Wrocławskim wystartowało z kolejną edycją kampanii “Dzikie w mieście”. Chcemy pokazać wrocławianom, jak w prosty sposób mogą wesprzeć miejską przyrodę. Hasło, które nam przyświeca to ochrona miejskiej bioróżnorodności. Kampania Dzikie w mieście to także specjalna strona internetowa i edukacja poprzez wystawy, ulotki i imprezy towarzyszące.

 

Głównym celem kampanii “Dzikie w mieście” jest edukowanie poprzez konkretne działania. Chcemy pokazać, co małym nakładem sił każdy mieszkaniec Wrocławia może zrobić, by pomóc dzikim zwierzętom.  

– Nasze statystyki wskazują, że z roku na rok liczba zgłoszeń i interwencji z udziałem dzikich zwierząt we Wrocławiu jest coraz większa. W ubiegłym roku odnotowaliśmy ich blisko 1200, czyli o około 20 % więcej, niż w 2020 roku. Od początku tego roku było ich ponad 400 – wylicza Małgorzata Demianowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

 Pamiętajmy, że każde takie zdarzenie najlepiej zgłosić na naszą infolinię w Centrum Zarządzania Kryzysowego. 71 770 22 22, czynną całą dobę, 365 dni w roku. Zgłaszajmy sytuacje, w których napotkamy ranne zwierzę i trzeba udzielić mu pomocy lub stanowi ono zagrożenie.

Obalamy mity i dajemy tipy

ZOO nie tylko o lemurach

Informacje i porady, które przygotowało zoo są proste do wcielenia w życie. W pomaganiu najważniejsze są chęci, a nie wielki wysiłek. 

 

 Pokazujemy, jak zrobić oczko wodne, zbić budkę lęgową dla ptaków, czy zrobić karmnik. Mówimy krok po kroku, jak uratować nietoperza, który wleciał ci do mieszkania. Jak pomóc rannemu zwierzęciu znalezionemu na terenie miasta oraz żabom migrującym przez jezdnię opowiada Agnieszka Korzeniowska, dyrektorka ds. marketingu ZOO Wrocław.  Przestrzegamy, by nie ruszać małych zajęcy i lisów ukrytych w trawie. Podpowiadamy, jakie konkretnie rośliny posadzić w ogrodzie oraz jak można wpłynąć na miejską zieleń. Nawet mieszkając w bloku lub kamienicy bez własnego ogrodu. Obalamy mity i wyjaśniamy, dlaczego nie należy dokarmiać ptaków chlebem, a jeży jabłkami.

ZOO Wrocław chroni różnorodność biologiczną nie tylko w skali świata, ale także lokalnie. Jedną z najważniejszych misji ogrodów zoologicznych jest edukacja. 

– Nasi zooedukatorzy podczas oprowadzania po zoo opowiadają nie tylko o tygrysach, lemurach, czy okapi. Z naszej oferty edukacyjnej można wybrać również zajęcia o dzikich mieszkańcach naszego miasta. Zdobywanie wiedzy o przyrodzie warto zacząć od własnego podwórka – przekonuje Marta Zając Ossowska, dyrektora ds. edukacji w Zoo Wrocław.

Kampania Dzikie w mieście ZOO Wrocław i Miasta Wrocław

Edukacja ekologiczna jest ważna dla naszych partnerów, w tym Miasta Wrocławia czy ZDiUM. Kampania Dzikie w mieście jest prowadzona wspólnymi siłami.

– Wszystkie dane oraz szacunki pokazują, że wiele z dzikich zwierząt ginie na naszych drogach, ponieważ infrastruktura w miastach jest barierą dla ich migracji. Z tego też powodu uruchomiliśmy projekt społeczny „JEŻdżę bezpiecznie – Bezpieczna droga dla jeży!”. Jest on elementem kampanii „Dzikie w mieście” – informuje Klaudia Piątek rzecznik prasowy ZDIUM. Projekt jest prowadzony w porozumieniu Ekostrażą, Zarządem Zieleni Miejskiej, Ekosystemem MPK Wrocław i zoo. 

– Jego celem jest zwiększenie świadomości kierowców na temat zagrożenia, jakie stanowią na drodze dla zwierząt. Jest nim także wprowadzenie we Wrocławiu tablic ostrzegawczych informujących o miejscach, w których występują jeże  dodaje.

Zarząd Zieleni Miejskiej wyjaśnia z kolei, dlaczego nie kosimy wszystkich miejskich trawników oraz dlaczego nie usuwamy martwych drzew z parków. Wszystkie tematy tegorocznej kampanii powstały przy udziale ekspertów z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zostały opracowane w konsultacji z teriologiem, herpetologiem, entomologiem, botanikiem i ornitologiem. Kontaktowaliśmy się także ze specjalistami zajmującymi się interwencjami wobec zwierząt na terenie miasta.

Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

22. maja przypada Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Do jednej z przyczyn zaniku różnorodności biologicznej na świecie zalicza się rozwój miast. Ale mogą one stanowić też doskonałe miejsca do życia dla dzikich gatunków zwierząt i roślin. Panuje powszechne przekonanie, że to wyjazd na wieś na „łono przyrody” pozwala na bliższe relacje z naturą. W praktyce to miasta stwarzają większe możliwości dbania o różnorodność biologiczną. Kampania “Dzikie w mieście” ma za zadanie kształtować wzajemne relacje ludzkich i “dzikich” mieszkańców miast. Zyska na tym różnorodność biologiczna, od której wszyscy zależymy. 

20. maja obchodzimy z kolei Światowy Dzień Pszczół, które są bardzo istotne dla bioróżnorodności w miastach. O zapylaczach i gatunkach roślin, które warto sadzić by wspomagać miejską różnorodność biologiczną, także piszemy w ramach kampanii Dzikie w mieście. Wszelkie materiały edukacyjne można znaleźć na stronie internetowej. Kampania Dzikie w mieście, która ruszyła 20. maja.

oset
Agnieszka Korzeniowska Dzikie w mieście konferencja
Marta Zając-Ossowska Dzikie w mieście konferencja
Klaudia Piątek ZDiUM Dzikie w mieście konferencja
Małgorzata Demianowicz Dzikie w mieście konferencja
Dzikie w mieście konferencja
Dzikie w mieście konferencja

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna