Baby boom w Dziecińcu

Koza karłowata

W naszym zoo trwa wiosenny “baby boom”, więc z pewnością spotkacie w Dziecińcu kilkadziesiąt brykających jagniąt i koźląt. To doskonały powód, dla którego powinniście odwiedzić ZOO Wrocław właśnie teraz i cieszyć się obecnością tych maluchów z bliska. Dzieciniec to jedyne miejsce, gdzie możecie dotykać zwierzęta i karmić je specjalnym granulatem.

 

Jako pierwsze okociły się trzy owce Jakuba, które wydały na świat łącznie 4 jagnięta: dwie owieczki i dwa baranki. Jedno młode karmione było z butelki trzy razy dziennie. Jako następne przyszły na świat kozy karłowate. Na Ranczu w zagrodzie koni przyszła na świat Askania, źrebię rasy haflinger. Jej rodzicami są Arleta i Silver. Otrzymała imię nawiązujące do nazwy rezerwatu Askania Nova na Ukrainie. Fundacja ZOO Wrocław DODO zaangażowała się w pomoc finansową rezerwatowi od pierwszych dni inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. 

Czytaj też: Pomoc ZOO Wrocław dla Ukrainy

Baby boom w ZOO Wrocław

Dobre wieści dla Zidana

Nasze owce i kozy kociły się przez kilka tygodni, poczynając od marca. Samce zostały dopuszczone do samic w jednym czasie, ale u różnych ras czas trwania ciąży jest odmienny. Jako ostatnie będą kociły się owce wrzosówki, gdyż tryk dojechał do stada nieco później.

W tamtym roku na Dziecińcu i Ranczu urodziło się 45 młodych, natomiast tym roku ten rekord jeszcze może zostać pobity  – na razie przyszły na świat 42 młode. Spodziewamy się ostatnich sztuk w nadchodzących tygodniach.

Gdybyście zapytali, które gatunki zwierząt w Dziecińcu doczekały się lub doczekają młodych, odpowiedź brzmi – prawie wszystkie. Nasza para osłów pitou jest na razie rozdzielona, ale i tutaj wraz z nadejściem wiosny przychodzą dobre wieści. 

Osioł Zidane, znany z dużej skuteczności w obstawianiu wyników meczów, wkrótce zapozna oślicę Karinę. Oba osobniki są wprowadzane na zmianę na wybieg w Dziecińcu. Karina jest towarzyska i z zaciekawieniem obserwuje odwiedzających zoo. Z racji wieku dopiero teraz jest gotowa poznać Zidana, ma 2,5 roku.

owca świniarka
kozy karłowate
koza karpacka
Koza karłowata
koza karłowata
Koza karłowata

Wiosenna dieta

Bezpieczeństwo najważniejsze

Z wiosną wprowadziliśmy zmiany w żywieniu naszych kopytnych, mianowicie dostały już świeżą zielonkę, którą bardzo lubią. Na razie w ich diecie dominują siano i granulaty, a ponadto uzupełniają minerały liżąc sól w formie specjalnych bloków – lizawek. 

Przypominamy, że w naszym zoo możecie karmić kozy i owce, ale tylko na Dziecińcu. To jedyne miejsce, gdzie na to pozwalamy, natomiast jedyny pokarm, który dopuszczamy, to specjalny granulat wydawany w automatach. 

Zobacz także: Atrakcje dla dzieci w ZOO Wrocław

Owce i kozy na pewno radośnie przybiegną do każdego, kto kuca z wyciągniętą ręką i daje im granulat. Zjedzą go prosto z Waszej dłoni i nie robią przy tym nikomu krzywdy. Na wybieg wypuszczane są tylko te osobniki, które nie mają długich rogów i są łagodne.

Dzieciniec to także jedyne miejsce w zoo, gdzie możecie głaskać zwierzęta, jednak nie podnoście jagniąt i koźląt. Nie chcemy, aby upadły, gdyż może stać im się krzywda. Baby boom to dobry powód na odwiedzenie Dziecińca właśnie teraz. 

Zobacz, jakie projekty wspiera Fundacja ZOO Wrocław DODO

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna