Pomoc dla Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy

Od początku rosyjskiej inwazji ZOO Wrocław niesie pomoc dla Ukrainy. Jest zarówno pomoc rzeczowa jak i finansowa dla poszkodowanych ogrodów zoologicznych, ale także mieszkających w nich zwierząt i ich opiekunów.

Z wrocławskiego zoo trafiły dwa transporty pomocy rzeczowej, w których znalazły się między innymi: karma dla zwierząt (granulaty) oraz bardzo dużo materiałów opatrunkowych. Były to też leki weterynaryjne, ale także dożylne wlewy (kroplówki), strzykawki i łagodne środki uspokajające. Do Ukrainy zostały wysłane również nici chirurgiczne, agregat prądotwórczy, gaśnice, powerbanki z ładowarkami, a także duży zapas latarek i baterii.

Poza pomocą rzeczową, ZOO Wrocław oraz Fundacja ZOO Wrocław DODO od początku inwazji przekazały ponad 100 tys. zł pomocy finansowej dla Ukrainy. Fundacja DODO zebrała ponad 35 tys. zł. Z tej kwoty 20 tys. zł zostało przekazane do Zoo Kijów. Kupiono za to karmę dla zwierząt. Za 9 tys. zł Fundacja ZOO Wrocław DODO kupiła sprzęt do odłowu zwierząt, który trafił już na Ukrainę. 7 tys. zł otrzymał rezerwat Askania Nova.

Askania Nova to teren położony na ostatnim dziewiczym stepie w Europie. Występuje tam ponad 3000 gatunków zwierząt. 69 z nich wpisano do Ukraińskiej czerwonej księgi gatunków zagrożonych. Wśród nich są konie Przewalskiego. Za otrzymane od nas pieniądze opiekunowie mogli kupić między innymi materiały budowlane. Rezerwat położony jest na terenach okupowanych przez rosyjskie wojska. Z informacji uzyskanych przez nasze zoo wynika, że pracownicy rezerwatu szykują się do odwrotu wojsk rosyjskich z ich terytorium, przygotowując się na ostrzał. Dlatego kupili materiały do budowy schronów dla zwierząt mieszkających na padokach, gdyż boją się o ich bezpieczeństwo.

Ukraińskie zoo liczą na pomoc

Sytuacja na Ukrainie jest bardzo dynamiczna. Potrzeby ogrodów zoologicznych są stale przekazywane za pośrednictwem utworzonej w tym celu strony internetowej. Polskie ogrody odpowiadają na to zapotrzebowanie dostarczając to, o co proszą poszczególne placówki. Transporty z Wrocławia trafiły do łódzkiego zoo, organizującego pomoc dla Ukrainy. Obecnie działania koordynuje Fundacja Panda przy ogrodzie zoologicznym w Warszawie. Po stronie ukraińskiej za dystrybucję otrzymanych darów odpowiada ogród zoologiczny w Równem. Miasto aktualnie znajduje się poza linią frontu.

Spośród ogrodów zoologicznych na Ukrainie, najbardziej ucierpiało Zoo w Mariupolu. Tam zginęli ludzie i zwierzęta. Zoo w Odessie już zostało otwarte dla zwiedzających.

ZOO Wrocław pomaga także pracownikom ogrodów zoologicznych na Ukrainie i ich rodzinom. W naszych pokojach gościnnych przyjęliśmy trzy rodziny z Ukrainy. To opiekunka drapieżników z zoo w Charkowie wraz z dzieckiem, żona pracownika ogrodu w Kijowie wraz z córką oraz kolejna pani, będąca rodziną pracownika zoo w Kijowie, która przyjechała do nas wraz z córką.

Niesiemy pomoc dla Ukrainy

W pomoc dla Ukrainy angażują się nasi pracownicy. Ich gesty są ich własną inicjatywą. Opiekun pingwinów zaopiekował się kolonią 76 ślimaków, które przywiozła ze sobą do Krakowa siedmioletnia dziewczynka, która uciekła z rodziną z Kijowa. Opiekunka z Terrarium naszego zoo zorganizowała zbiórkę karmy dla psów i kotów z Ukrainy, które trafiły pod opiekę Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu. Dzięki pomocy jej i innych pracowników, do schroniska trafił pełny bus karmy, koców i innej pomocy dla zwierząt. Pracownica naszego wydziału marketingu przyjęła pod swój dach rodzinę z Ukrainy z trójką dzieci. Wielu naszych pracowników angażuje się w wolontariat we wrocławskich centrach pomocy, takich jak Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych Czasoprzestrzeń.

Niebawem ruszymy z kolejną akcją pomocy z okazji Wielkanocy. Nasi opiekunowie przepięknie pomalowali wydmuszki strusich jaj. Będziemy je licytować, a zysk z licytacji zostanie przekazany na potrzeby ukraińskich ogrodów zoologicznych. Wkrótce więcej szczegółów.

Śledźcie nasz profil na Facebooku

Pomoc dla Ukrainy

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna