ZOO i DODO na ratunek myszojeleniom

kanczyl filipiński myszojeleń

Kto nie zna internetowego hitu Luizy Kukulińskiej „Myszojeleń”, powinien to czym prędzej nadrobić. Dzięki tej piosence – przeróbce wielu Polaków dowiedziało się o istnieniu najmniejszego przeżuwacza świata. Ale czy myszojeleń jest tylko jeden? Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie online z cyklu „ZOO i DODO na ratunek”, którego gośćmi będą międzynarodowi eksperci. Start 19 maja o godz. 19.00 na ZOOM i FACEBOOK.

Dzięki tej piosence nikomu nie trzeba dziś tłumaczyć jakim zwierzęciem jest kanczyl. Jednak mało kto wie, że nie jeden myszojeleń żyje na tej Ziemi. Klasyfikuje się ich sześć gatunków. Ten sławny, to kanczyl srebrnogrzbiety, występujący w Wietnamie, uważany przez ponad 100 lat za gatunek zaginiony, a nawet wymarły. Odkryto go ponownie w 2018 r. dzięki wsparciu ZOO Wrocław i Fundacji DODO. Jest mylony najczęściej z kanczylem jawajskim, który jest dość popularnym gatunkiem w ogrodach zoologicznych, ale nie tylko. Pewna marka internetowa produkuje gadżety z wizerunkiem kanczyla filipińskiego (czarnego), którego można spotkać w Polsce tylko we wrocławskim zoo. Pozostałe gatunki służą często jako przypadkowe ilustracje do materiałów o myszojeleniach publikowanych przez influencerów i media.

Spotkania edukacyjne - tematem myszojeleń

Chcemy uporządkować wiedzę, chcemy pokazać wszystkie myszojelenie i chcemy chronić je w środowisku naturalnym. Dlatego zapraszamy na spotkanie z cyklu „ZOO i DODO na ratunek”, którego gośćmi specjalnymi będą:

  • dr Andrew Tilker, który wraz z ekipą Global Wildlife Conservation, GreenViet, Leibniz-IZW i Southern Institute of Ecology z Wietnamu, ponownie odkrył kanczyla srebrnogrzbietego; opowie o swojej pracy, badaniach i dalszych planach ochrony tego gatunku,
  • Indira Lacerna i Peter Widmannowie prowadzący fundację KATALA na Palawanie, z którą wrocławskie Zoo i Fundacja DODO współpracują wspierając projekt badania i ochrony kanczyli filipińskich; opowiedzą o tym jak wygląda sytuacja kanczyli oraz o tegorocznej ekspedycji na wyspy Bugsuk i Pandanan,
  • Agnieszka Urbańczyk – europejski koordynator hodowli zachowawczej kanczyli filipińskich z ramienia EAZA i kierownik sekcji zwierząt kopytnych we wrocławskim Zoo; opowie o kanczylach żyjących w ogrodach zoologicznych.

Jak dołączyć do spotkań edukacyjnych?

Odwiedzimy też kanczyle filipińskie żyjące w naszym zoo i dowiemy się o nich absolutnie wszystkiego!

Z powodu pandemii spotkanie odbędzie się online na platformie ZOOM  (link zostanie udostępniony 17 maja br.), ale będzie też udostępnione na profilach Fb Zoo Wrocław i Fundacji DODO. Na platformie ZOOM będzie można porozmawiać z prelegentami, na Fb jedynie zadawać pytania na czacie. Zapraszamy 19 maja o godz. 19.00 (link zostanie udostępniony 17. maja).

Chętnych do udziału w tym wyjątkowym spotkaniu prosimy o wpłatę darowizny na specjalne konto Fundacji ZOO Wrocław DODO: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040 z dopiskiem DAROWIZNA – MYSZOJELEŃ. Pieniądze w całości przekażemy na projekty ratowania kanczyli w środowisku naturalnym.

Tymczasem, czekając na spotkanie, zanućmy:

 „Był ostatnio zaobserwowany w Wietnamie
Choć naukowcy myśleli, że już dawno wyginął
Znany również jako Kanczyl srebrnogrzbiety
Myszo jeleń!
Zagrożony wyginięciem
Myszo jeleń!
Najmniejszy przeżuwacz świata
Myszo jeleń! (…)”[1]

 

[1] Źródło”: https://www.youtube.com/watch?v=Xn2mm8hLVio

Kanczyl

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna