Maluchy rosną…

Kanczyl Fundacja Katala

Zwierzęta po urodzeniu albo przybyciu do ZOO z innych hodowli wpisywane są do książki kwarantanny. Dopiero po miesiącu trafiają do ksiąg hodowlanych (na stan ogrodu). Okres obserwacji daje pewność, że młode lub nowo przybyłe zwierzę jest  zdrowe i w dobrej kondycji. W ostatnich dniach do naszego spisu gatunków dołączyły trzy osobniki: zebra górska (Hartmanna), żubr i kanczyl filipiński.

Hillary to nasza młoda zebra górska, urodzona 14 października, z matki Halvy i ojca Matta. Coraz częściej  przebywa na wybiegu, można  podziwiać ją do południa, gdy jest najcieplej.

Odpowiedni wiek osiągnęła też młoda wielbłądzica jednogarbna Latifa, czyli „łagodna”, urodzona 23 października z matki Laili i ojca Ramzesa, który przebywa chwilowo w ZOO Berlin. Latifę można również podziwiać na wybiegu za dnia, gdy nie ma mrozu.

Do tego grona dołączył też osobnik kanczyla filipińskiego. Chociaż nie udało nam się jeszcze określić płci, to wiemy, że będzie to Filip lub Filipinka. Warto tu przypomnieć, że Tragulus nigricans (Balabac Mouse Deer) to niezwykle rzadki, zagrożony wyginięciem gatunek ssaka parzystokopytnego. W naturze występuje tylko na filipińskich wyspach: Balabac, Bugsuc i Ramos. Mówi się nawet, że jego wyginięcie jest już przesądzone, stąd konieczność podjęcia jego hodowli. W ogrodach zoologicznych występuje od niedawna, a w Europie hodowlę tego gatunku rozpoczął nasz ogród zoologiczny, stąd wszystkie kanczyle na naszym kontynencie mają rodowód związany z Wrocławiem!

Na środkowym stawie zamieszkały dwa łabędzie trąbiące. Cygnus buccinator (Trumpeter Swan) to największy gatunek ptaków wodnych żyjący w Ameryce Północnej (rozpiętość skrzydeł nawet 200 cm, wielkość ciała: 138-158 cm, masa ciała: 9-13,5 kg). Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym odgłosom, które przypominają trąbienie.  Jest „kuzynem” europejskich łabędzi krzykliwych. Jest też bardzo podobny do innego gatunku łabędzi – czarnodziobych i trudno je w naturze rozróżnić. Łabędź trąbiący jest większy, ma dłuższą szyję i nie posiada żółtego ubarwienia w okolicach dzioba.
W strefie Dżungli Kongo w Afrykarium zamieszkały dwa nowe gatunki rybarowana afrykańska i sum vundu.
Arowana afrykańska (Heterotis niloticus) to unikat akwarystyczny. Wyróżnia się umiejętnością budowy gniazda z roślin wodnych, o wymiarach do 100 cm średnicy i 60 cm głębokości! Zaś sum vundu (Heterobranchus longifilis) to największy gatunek słodkowodnej ryby występujący w południowej Afryce – dorasta do 150 cm długości, przy masie ciała aż do 55 kg!

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna