Dzień nosorożca – możesz pomóc nam je chronić w prosty sposób

Nosorożce budzą respekt i kojarzą nam się z siłą i nieustępliwością. W rzeczywistości są bardzo podatne na zagrożenia ze strony człowieka. Ich liczba spada, między innymi ze względu na kłusownictwo i utratę siedlisk. Z okazji Światowego Dnia Nosorożca można pomóc tym zwierzętom w banalny sposób – poszerzając o nich wiedzę i rozwiązując test na ich temat. Partner adopcyjny nosorożców indyjskich w naszym zoo, marka Paclan, przeznaczy aż 5 zł z każdego rozwiązanego testu online o nosorożcach na ochronę tych zwierząt w naturze. Dzięki temu w kilka minut możesz zrewitalizować 500 m2 Parku Narodowego Manas w Indiach!

W Światowy Dzień Nosorożca przypadający na piątek, 22 września, zapraszamy także do zoo. Nasi jubilaci, Manas, Maruška i ich córka Kiran dostaną zielony poczęstunek od naszych opiekunów. Fundacja ZOO Wrocław – DODO będzie tam razem z Wami. Zachęcamy do wrzucenia do puszki Fundacji dobrowolnej darowizny na pomoc nosorożcom.

 

Odbudowa populacji nosorożca indyjskiego

Nosorożec indyjski Marusia i Kiran
młody nosorożec

wyginięcie. Nasz ogród wraz z Fundacją ZOO Wrocław – DODO od lat wspiera Park Narodowy Manas u podnóża Himalajów, gdzie żyją te piękne zwierzęta. 

To właśnie tam dzięki marce Paclan trafią pieniądze z rozwiązanych quizów. Wystarczy wejść na stronę Dzień Nosorożca – QUIZ w dniach od 20 do 24 września i odpowiedzieć na zestaw 10 pytań o nosorożcach. Zachęcamy do udziału w zabawie, gdyż firma Cedo sp. z o.o., właściciel marki Paclan, opiekun adopcyjny naszych nosorożców indyjskich, przeznaczy 5 zł z każdego rozwiązanego testu na ochronę tego gatunku w naturze. Ta niewielka kwota pozwoli na zrewitalizowanie 500 m2 parku – wyplewienie roślin inwazyjnych i posadzenie traw, które są naturalnym pokarmem nosorożców.

W indyjskim Assamie już tylko 10% trawiastych terenów pozostało dzikich i zamieszkanych przez zwierzęta. Pozostała część jest niszczona przez człowieka pod uprawy rolnicze i zabudowę. Zwierzętom zagraża też kłusownictwo. Z tego powodu nosorożce indyjskie otarły się o wymarcie, w najgorszych czasach żyło ich zaledwie 100 osobników. Dzięki ścisłej ochronie, prowadzonej od lat 70., populacja odradza się i szacowana jest obecnie na 3600 zwierząt.

Najwięcej nosorożców (ponad 2500) żyje w Assamie w Parku Narodowym Kaziranga, natomiast my wspieramy prace ochroniarskie nad odnowieniem populacji w Parku Narodowym Manas. Dzięki rozwiązaniu testu, ufundujecie odtworzenie tamtejszego ekosystemu, dzięki czemu będziemy w stanie odnowić również populację nosorożca indyjskiego. Wasza wiedza i chęć pomocy może zdziałać naprawdę dużo.

– Ważne żebyśmy pamiętali, że degradacja środowiska spowodowana działaniami człowieka i tym, że patrzymy bardzo egocentrycznie na swoje otoczenie, doprowadza do ginięcia gatunków. Takim przykładem jest nosorożec indyjski, którego populacja spadła kiedyś drastycznie – mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna ZOO Wrocław. – Rozwiązanie testu to stosunkowo niewielki wysiłek, a doprowadzi do tego że mają państwo realny wpływ na ochronę gatunkową nosorożców indyjskich – dodaje.

 

Wielka moc współpracy

Firma Cedo sp. z o.o., właściciel marki Paclan, to wieloletni partner adopcyjny naszego zoo, którego podopiecznymi są nasze nosorożce. Jest to marka, której zależy na budowaniu zielonego wizerunku, a te działania zostały przekute w realną pomoc nosorożcom. W 2021 roku w akcji Liść robi różnicę, firma płaciła 2 zł za każde zdjęcie na Instagramie oznaczone hasztagiem #liśćrobiróżnicę. Każde takie 2 zł pozwoliło zrewitalizować 200 m2 Parku Narodowego Manas w Indiach. Łącznie przez 6 tygodni akcji oznaczyliście 4522 zdjęć, dzięki czemu marka Paclan przeznaczyła 10 000 zł na odnowienie 100 hektarów parku narodowego. Te działania umożliwiły nosorożcom powrót na tereny dawnego występowania.

Teraz marka Paclan ponownie przeznaczy pieniądze na rzecz Parku Narodowego Manas w Indiach. Im więcej rozwiązanych testów, tym większa kwota popłynie na pomoc nosorożcom.

dzień nosorożca

Przyjdź na Dzień Nosorożca do pawilonu Terai

Tych, którzy wolą przekazać wsparcie do puszki, zapraszamy do naszego zoo w Światowym Dniu Nosorożca, 22 września. Szukajcie puszki Fundacji ZOO Wrocław – DODO w godzinach 12:00-14:00 przy wybiegu nosorożców (pomarańczowy pawilon Terai, niedaleko tygrysów). Natomiast około godziny 13:00 tego dnia, opiekunowie planują poczęstunek dla swoich podopiecznych.

We wrocławskim zoo mieszka rodzina nosorożców indyjskich, samiec Manas, samica Maruška i ich córka Kiran. Nosorożce to jedne z największych zwierząt we wrocławskim zoo, dlatego nie brakuje przy nich pracy. Samiec, Manas waży ponad dwie tony, a z wybiegów całej trójki opiekunowie zbierają dziennie 5-6 taczek odchodów. Jeden dorosły nosorożec zjada około 25 kg siana, 5 kg słomy, 2-3 kg granulatu i kilka gałęzi dziennie, ale poza jedzeniem przyjmuje dużo wody. Nosorożce mają do niej bieżący dostęp. 

Nasze dorosłe nosorożce, Marusia i Manas, widują się rzadko, podczas łączenia. Ostatnie takie odwiedziny były efektowne, czego efektem jest Kiran. Ciąża trwa u nosorożców indyjskich 16 miesięcy, więc trochę trzeba było poczekać na efekty ich “randki”. 

Pokazowe karmienia

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna