TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów – działamy wraz z innymi zoo

Ogrody zoologiczne na co dzień współpracują ze sobą realizując misję ochrony zagrożonych gatunków, a jednym ze wspólnych działań jest także edukacja. W tym roku 13 polskich zoo, od 6 do 12 marca, wspólnie świętuje 4. TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Tegorocznym tematem przewodnim jest rekreacja w zoo, a hasło TygoDnia Misji głosi: “ZOOchowuj się! Jesteś gościem w domu zwierząt”.

Polskie ogrody zoologiczne z tej okazji wspólnie edukują, jak należy zachowywać się w zoo, a czego nie powinno się robić. Mówią o tym poprzez ambasadorów – zagrożone wyginięciem zwierzęta, które wcielają się w Posterunkowych ZOO Patrolu. Wrocławskie zoo reprezentuje kanczyl filipiński Jonny English, który edukuje, by nie wchodzić do ogrodu z psami i kotami.

TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów pod hasłem odpowiedzialnej rekreacji

11 marca to ważne zoologiczne święto – Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Ma ono przypominać, jak istotną rolę w ratowaniu ginących gatunków odgrywają współczesne ogrody zoologiczne. By podkreślić wagę tego święta, dzięki współpracy polskich ogrodów zoologicznych, od 2020 roku jeden dzień przerodził się w tydzień obchodów. W tym roku trwa on od 6 do 12 marca.

Każdego roku TyDzień Misji ma inny temat przewodni. W tym roku jest to rekreacja w zoo. Przybliżamy zwiedzającym hasło „ZOOchowuj się! Jesteś gościem w domu zwierząt” w przystępny sposób. Zwierzęta z polskich ogrodów zoologicznych wcieliły się w role posterunkowych pilnujących porządku. Przedstawiają najważniejsze punkty regulaminu zoo opowiadając „mrożące krew w żyłach” historie, związane z jego łamaniem.

Zespół stróżów prawa tworzą: żubr Powstaniec z ZOO Charlotta, hipopotamek karłowaty Romek z ZOO Kraków, żółw gwiaździsty Sir Richard ze Śląskiego ZOO, surykatka szara Seba z ZOO Płock, gibbon białoręki Kiki z ZOO w Zamościu, niala grzywiasta Nirwana z ZOO w Bydgoszczy, paw indyjski Paweł z ZOO Lubin, gibboniec żółtolicy Liči z ZOO Łódź, leniuchowiec dwupalczasty Zenek z ZOO w Toruniu, rekin marmurkowy Mariusz z Akwarium Gdyńskiego, szympans zwyczajny Sambor z ZOO Gdańsk oraz żyrafa Rothschilda Karim z ZOO Warszawa. Akcję wspiera Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA).

Johnny English o wchodzeniu do zoo z psem i kotem

W tym roku naszemu myszojeleniowi, czyli kanczylowi filipińskiemu przypadło w udziale edukowanie, by do zoo nie wchodzić z psem lub kotem. Jest to temat aktualny, który poruszaliśmy także przy okazji ubiegłorocznych wakacji. Niestety zdarzało się, że do naszego zoo psy były przemycane – nawet w torebce.

Musicie pamiętać, że wasze psy i koty to zwierzęta domowe, a w zoo mogą spowodować niebezpieczeństwo dla naszych zwierząt i zwiedzających. Wszyscy przedstawiciele drapieżników (w tym psy i koty) są naturalnymi wrogami przede wszystkim ptaków oraz zwierząt kopytnych. Kanczyl filipiński należy do tych ostatnich, jest jednym z najmniejszych ssaków kopytnych na świecie. 

Zwierzęta z innych ogrodów zoologicznych przypominały o innych ważnych punktach regulaminu. Pełna lista poniżej.

W powyższej gazetce mowa o grze terenowej w zoo. Jest ona niedostępna na terenie ZOO Wrocław.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna