Ptasia grypa we Wrocławiu. W zoo nie zobaczysz pingwinów

Tymczasowo, do odwołania, pingwiny przylądkowe z wrocławskiego zoo są zamknięte na zapleczu Afrykarium. Nie można ich zobaczyć na wybiegu. Jest to podyktowane zaleceniami Powiatowego Lekarza Weterynarii, gdyż we Wrocławiu występuje ptasia grypa.

Aktualizacja: Pingwiny wróciły na wybieg – czytaj więcej

Oryginalna informacja:

Z powodu ptasiej grypy zamknięte zostały także ptaki z naszego stawu (między innymi kaczki, łabędzie). Można natomiast oglądać ptaki w wolierach i na ekspozycjach ogrodzonych siatką, m.in. sowy, orłany, nandu. Zamknięte musiały zostać te ptaki, do których dzikie ptactwo ma bezpośredni dostęp. Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii obowiązuje do odwołania. 

Niektóre ptaki, takie jak pelikany czy flamingi zostały zamknięte na zapleczach przed zimą, ale nie z powodu ptasiej grypy. Każdego roku spędzają one chłodniejsze miesiące w ocieplonych pawilonach. Z powodu ptasiej grypy może się ewentualnie wydłużyć termin ich wypuszczenia na wybiegi.

Pingwiny przylądkowe

Bezpieczeństwo naszych zwierząt jest dla nas najważniejsze. Przepraszamy za utrudnienia.

Ptasia grypa we Wrocławiu

Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wrocławiu wydał rozporządzenie nr 1/2023 w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie miasta Wrocławia i powiatu wrocławskiego. Wprowadzone zakazy i nakazy dotyczą nie tylko zoo, ale i właścicieli drobiu, nawet tych posiadających przydomowe kurniki.

§ 1. Wyznacza się strefę objętą zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) obejmującą cały obszar miasta Wrocławia i powiatu wrocławskiego.

§ 2. Na obszarze strefy objętej zakażeniem, o której mowa w § 1:

1) nakazuje się utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie;

2) karmienie i pojenie drobiu w zamknięciu lub miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem i wodą przeznaczoną dla drobiu;

3) zakazuje się gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach i konkursach.

Podaruj 1,5% dla DODO

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna