ZOO i DODO na ratunek wilkom i rysiom

Czy wilk zawsze bywa zły? Ile mamy w Polsce rysi? Na te i inne pytania odpowiedzą goście wrocławskiego zoo ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk. W ramach akcji ZOO i DODO na ratunek zagrożonym gatunkom zwierząt każdy, kto wesprze choćby symboliczną kwotą działania Fundacji ZOO Wrocław – DODO może wziąć udział w prelekcji na temat rysi i wilków. Spotykamy się w sali audytoryjnej Afrykarium w piątek, 28 października o godzinie 17:00. Dr hab. Sabina Pierużek-Nowak oraz dr hab. inż. Robert Mysłajek przedstawią najnowsze informacje o życiu polskich populacji wilków i rysi.

 

Wrocławskie zoo wraz z Fundację ZOO Wrocław – DODO od lat wspiera projekty Stowarzyszenia dla Natury “Wilk”, w ramach badań i ochrony drapieżników w Polsce, w tym rysi i wilków. Dzięki temu odkrywane są tajemnice jednej z najsłabiej poznanych krajowych populacji rysi zamieszkującej Roztocze i Puszczę Solską, a ranne rysie są leczone i wypuszczane do środowiska naturalnego. Stowarzyszenie dla Natury “Wilk”, zwiększa także świadomość o niesamowitych wilkach, dzięki edukacji i działaniom ochronnym. Te często demonizowane zwierzęta mają wrodzony lęk do człowieka i nie atakują ludzi.

Rysie i wilki – nasze polskie drapieżniki

Nasze rysie, Pandora, Orkan, Juno i Czarka, nie opuszczają się na krok godzinami. Ryś nie jest do końca samotnikiem – to pewien mit. Choć poluje w pojedynkę, spotyka się z innymi osobnikami także w naturze. W Polsce najwięcej rysi, bo szacunkowo około 200, żyje w Bieszczadach. Kilkaset lat temu swoim zasięgiem obejmowały cały kraj. Działalność człowieka i ograniczenie naturalnej przestrzeni życiowej znacznie ograniczyły populację rysi, dlatego wciąż ważna jest ich ochrona gatunkowa.  Dziś można je spotkać w coraz większej liczbie miejsc na polskich nizinach i nie są już kojarzone wyłącznie z górami. 

Co ciekawe, wypuszcza się rysie w województwie zachodniopomorskim. Do tamtejszego ośrodka w Jabłonowie powędrował także jeden z naszych rysi, skąd został wypuszczony do tamtejszych lasów, czyli reintrodukowany – wprowadzony na teren dawnego występowania. Populacja karpacka, która ma wyraźniejsze cętki nie jest więc jedyną, jak się powszechnie myśli, a część rysi żyje także na nizinach. W naturze niezwykle rzadko udaje się zobaczyć rysia, ze względu na wrodzony lęk przed człowiekiem i doskonały kamuflaż.

Wilki to zwierzęta lasów, zamieszkujące północną półkulę Ziemi, o jednym z największych zasięgów występowania wśród wszystkich dużych ssaków na świecie. Żyją w całej Polsce, a mitem jest, że można je spotkać jedynie w górskich rejonach kraju. Spotkania z tymi zwierzętami są rzadkie, ale nie należy się ich obawiać. Wilk ma wrodzony lęk przed człowiekiem, a gdy nas spotka, pójdzie sobie, jeśli nie jest niepokojony. Wilki potrafią bronić młodych, nawet przed niedźwiedziem, ale nigdy nie mają takiej odwagi w stosunku do człowieka. Zostały okryte złą sławą jako groźni dla nas drapieżnicy, co doprowadziło do zmniejszenia ich populacji.

Wilki, które z pozoru tak bardzo przypominają nasze domowe psy, są jednymi z ważniejszych zwierząt naszego ekosystemu. W naturze kontrolują populacje innych zwierząt wybierając najsłabsze i chore zwierzęta, co wpływa na poprawę stanu zdrowia ich ogółu. Wilk nigdy nie doprowadza do całkowitej zagłady danego gatunku na swoim terenie i naturalnie reguluje liczebność roślinożerców.

Celem utrzymywania wilków w ogrodach zoologicznych jest przede wszystkim edukacja, tak by przestać się ich bać i móc je poznać i zrozumieć.

Wspomóż szczytny cel i czuj się zaproszony do Afrykarium

W ramach piątkowego wykładu ZOO i DODO na ratunek, wspieramy Stowarzyszenie dla Natury “Wilk”. Każda złotówka, która trafi tego dnia do puszki Fundacji Zoo Wrocław – DODO, a także na konto (989 1020 5226 0000 6102 0547 2040 z dopiskiem DAROWIZNA – WILKI), zostanie przekazana na ten cel w całości. Wykład o wilkach i rysiach skierowany jest do osób wspierających zbiórkę. Wejście do zoo możliwe będzie od godz. 16.00 przez bramę służbową ogrodu. Jeśli ktoś nie zdąży dokonać wpłaty przelewem wcześniej, może wesprzeć zbiórkę na wilki i rysie na miejscu, w Afrykarium podczas spotkania. Serdecznie zapraszamy do wzięcia w nim udziału i zachęcenia do tego rodziny i znajomych.