TyDzień Misji ZOO i Akwariów

TyDzień Misji ZOO i Akwariów

11 marca przypada dzień misji ogrodów zoologicznych i akwariów.

Ma on przypominać, jak ważną rolę w ratowaniu ginących gatunków odgrywają współczesne ogrody zoologiczne.

Jest to nadrzędny cel, dla którego istnieją takie placówki, jak zoo. Dążymy do jego osiągnięcia, poprzez hodowlę zachowawczą, oraz szeroko pojętą edukację. Jesteśmy przekonani, iż jedynie pełna świadomość społeczeństwa może zaowocować działaniami na rzecz zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt.

Kreowanie prawidłowych postaw ekologicznych i przybliżanie wiedzy zoologicznej, to rola edukatorów. W tym roku tematem przewodnim obchodów Dnia Misji będzie właśnie EDUKACJA w zoo, a hasłem „ZOO edukuje i zwierzęta ratuje”.

Ambasadorami tegorocznej edycji jest 14 przedstawicieli zagrożonych wyginięciem gatunków z polskich zoo. Wrocław reprezentuje pingwinia para Bluey i Forest.

Współtworzą oni zacne grono ambasadorów Dnia Misji, do którego należą: lemur katta Oma, foka szara Marcel, gibon czapnik Walli, żyrafa ugandyjska Wiechu, koralowiec madreporowy Mózg, kondor wielki Carlos, bielik zwyczajny Pan Bielik, słoń indyjski Aleksander, tygrys syberyjski Diego, tapir malajski Keenam, taraj Tommy, pandka ruda Pabu, gazela mhor Taro.

Kochacie przyrodę i chcecie przyczynić się do ratowania ginących gatunków? Przyłączcie się do naszego wydarzenia i świętujcie razem z nami. Wystarczy, że wrzucicie 11 marca na swój profil na Facebooku lub Instagramie zdjęcie zwierzaka z dowolnego zoo, który jest Waszym ulubionym ZOOedukatorem i od którego nauczyliście się najwięcej. Pamiętajcie o dodaniu hashtagu #chronimyGINĄCEgatunki

14 zoo z całej Polski przygotowało wyjątkową publikację – „Kurier ZOO – wydanie specjalne” w wersji online.

W tegorocznym numerze „Kuriera ZOO” przybliżamy Wam na czym polega zoo-edukacja. Przypominamy o tym, jak ważną rolę w ratowaniu zagrożonych gatunków pełni edukacja i w jaki sposób można uczyć się w ogrodach zoologicznych.

Poznacie też naszych ambasadorów, którzy wcielają się w ZOOedukatorów. Dzielą się oni swoja wiedzą z zakresu biologii, ekologii i zagrożeń gatunkowych.

Zachęcamy do pobrania i przeczytania „Kuriera ZOO”!