Kapodziób

Cereopsis novaehollandiae

biały pasek

Status wg IUCN Red List

niskie ryzyko wyginięcia
Kapodziób
Znak zapytania - grafika

Czy wiesz, że....

Kapodziób jest gatunkiem występującym w Australii i jedną z najrzadszych gęsi na świecie. 

Jak wygląda kapodziób?

Kapodziób to masywny ptak. Jego upierzenie jest jednolicie szare, a na skrzydłach występują czarne plamy. Pióra ogonowe są czarne, a nogi różowo-czarne. Krótki, zakrzywiony czarny dziób nadaje kapodziobowi bardzo osobliwy wygląd. Samce tego gatunku są nieco większe niż samice. 

Gdzie występuje kapodziób?

Kapodziób występuje na południu Australii. Kapodziób zwykle spotykany jest na obszarach trawistych, wśród krzewów. Można je zobaczyć również na plażach, w słonawych lagunach i wzdłuż brzegów słodkowodnych jezior. 

do 0 kg

masa ciała

do 0 cm

długość ciała

do 0

rozpiętość skrzydeł

do 0 lat

długość życia

Jak zachowuje się kapodziób?

Kapodziób większość dnia spędza na żerowaniu. Potrafi pić słoną lub słonawą wodę, dzięki czemu przez cały rok może mieszkać na przybrzeżnych wyspach. 

Raz do roku kapodzioby zmieniają upierzenie – zrzucają lotki i pióra ogonowe, które odrastają po około sześciu tygodniach. W tym czasie trzymają się blisko wody, żeby w porę uciec przed drapieżnikami.

Kapodzioby są monogamiczne i tworzą trwałe pary. Rozmnażają się w miesiącach zimowych, od maja do czerwca. W trakcie sezonu lęgowego kapodzioby gromadzą się w luźne kolonie, a ich gniazda znajdują się w pełnej odległości od siebie. Pary są bardzo terytorialne i zaciekle bronią swojego miejsca gniazdowania przed intruzami. Samiec buduje gniazdo ziemi. Samica składa 3-6 jaj w kremowym kolorze, a następnie wysiaduje je przez kolejne 34-37 dni. Po wykluciu piskląt w ciągu 24 godzin, rodzice prowadzą je do otwartej wody.

Czym żywi się kapodziób?

Kapodziób jest gatunkiem roślinożernym. Zjada różne gatunki traw, liście, nasiona i łodygi. 

Zagrożenia i ochrona kapodzioba

Kapodziób ma status gatunku o niskim ryzyku wyginięcia (LC) i obecnie uważa się, że nie jest zagrożony. Jednak w XX wieku intensywne polowania doprowadziły do niemal wyginięcia kapodziobów. Obecnie populacja gęsi znacznie wzrosła i gatunek ten jest prawnie chroniony.

Jak ZOO Wrocław pomaga kapodziobowi?

Misją ZOO Wrocław jest prowadzenie działań edukacyjnych i ochrona zagrożonych gatunków. Realizuje ją na swoim terenie, ale również poza nim. W ramach ochrony gatunkowej na terenie zoo prowadzona jest hodowla zachowawcza gatunków zagrożonych wyginięciem lub tych, które wyginęły w naturze. To też zoo, które najbardziej angażuje się w ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym. Odwiedzając wrocławskie zoo, a zwłaszcza wybierając bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, zwiedzający pomagają ocalić liczne gatunki zwierząt.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna