smugowiec chiński

Tamiops swinhoei

biały pasek

Status wg IUCN Red List

niskie ryzyko wyginięcia
Smugowiec chiński
Znak zapytania - grafika

Czy wiesz, że....

Smugowiec chiński rozmnaża się zwykle raz na pól roku. W jednym miocie może być 3-6 młodych. 

Jak wygląda smugowiec chiński?

Smugowiec chiński jest niewielką wiewiórką, osiągającą średnio 10 cm długości i 60 g masy ciała. Posiada gęstą sierść. Wzdłuż grzbietu widoczne są ciemne i cynamonowo żółte paski. Na tylnej części uszu widoczne są charakterystyczne białe kępki włosów.

Gdzie występuje smugowiec chiński?

Smugowiec chiński ma szeroki zasięg występowania – od Chin, przez Birmę po Wietnam. Zamieszkuje przede wszystkim tropikalne lasy deszczowe w Azji Południowo-Wschodniej. Można go spotkać również w lasach umiarkowanych. Występuje na terenach górskich, na wysokości od 1000 do 3900 m n.p.m.

do 0 g

masa ciała

około 0 cm

długość ciała

0

średnia ilość potomstwa

do 0 lat

długość życia

Jak zachowuje się smugowiec chiński?

Smugowiec chiński prowadzi nadrzewny tryb życia. Gniazduje i żeruje w koronach drzew. Łączy się w pary lub grupy. Zdobywa pożywienie w ciągu dnia. Podobnie jak wiele innych gatunków ssaków żywiących się nasionami, tworzy zapasy, które wykorzystuje gdy brakuje pokarmu.

Czym żywi się smugowiec chiński?

Smugowiec chiński jest gatunkiem roślinożernym. Jego dieta składa się głównie z nasion, orzechów i owoców. Spotykany jest również wśród kwitnącego dzikiego imbiru, gdzie żywi się tylko nektarem. Ze względu na fakt, że smugowiec chiński żywi się nasionami, prawdopodobnie odgrywa ważną rolę w ich rozpraszaniu i w tworzeniu różnorodności zbiorowisk roślinnych. 

Zagrożenia i ochrona smugowca chińskiego

Smugowiec chiński według IUCN ma status gatunku o niskim ryzyku wyginięcia. Jest powszechny w Azji Południowo-Wschodniej, jednak postępujące wycinanie i niszczenie lasów deszczowych zachodzi na całym jego zasięgu występowania.

Jak ZOO Wrocław pomaga smugowcowi chińskiemu?

Misją ZOO Wrocław jest prowadzenie działań edukacyjnych i ochrona zagrożonych gatunków. Realizuje ją na swoim terenie, ale również poza nim. W ramach ochrony gatunkowej na terenie zoo prowadzona jest hodowla zachowawcza gatunków zagrożonych wyginięciem lub tych, które wyginęły w naturze. To też zoo, które najbardziej angażuje się w ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym. Odwiedzając wrocławskie zoo, a zwłaszcza wybierając bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, zwiedzający pomagają ocalić liczne gatunki zwierząt.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna