Jeż uszaty

Hemiechinus auritus

biały pasek

Status wg IUCN Red List

niskie ryzyko wyginięcia
Jeż uszaty
Znak zapytania - grafika

Czy wiesz, że....

Jeż uszaty jest niezwykle odporny na niedobór pożywienia oraz wody – potrafi bez nich przetrwać nawet do 10 tygodni. 

Jak wygląda jeż uszaty?

Jeż uszaty uznawany jest za jednego z najmniejszych jeży bliskowschodnich. Jego uszy są zdecydowanie większe niż u innych jeży (dłuższe niż połowa długości jego głowy). Kolce grzbietowe są białe na szczycie z ciemniejszymi paskami poniżej. 

Gdzie występuje jeż uszaty?

Jeż uszaty występuje w Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie. Zamieszkuje suche stepy, półpustynie i pustynie. Preferuje suche doliny rzeczne, opuszczone rowy nawadniające, tereny zakrzewione, czasem spotykany jest w oazach i wokół osiedli ludzkich.  Unika gorącej pustyni i chłodniejszych obszarów górskich.

do 0 g

masa ciała

do 0 cm

długość ciała

do 0

średnia ilość potomstwa

do 0 lat

długość życia

Jak zachowuje się jeż uszaty?

Jeż uszaty jest zwierzęciem nocnym i prowadzi głównie samotniczy tryb życia. W ciąg dnia odpoczywa pod skałami czy w zagłębieniach.

Żyje w norach o długości około 45 cm, tylko z jednym wejściem. Zwykle sam je wykopuje, chociaż czasem korzysta z tych opuszczonych przez inne zwierzęta np. żółwie, myszoskoczki czy lisy. Śpi samotnie z wyjątkiem okresu lęgowego, kiedy samica przebywa z potomstwem. 

Jeż uszaty ma znakomicie wykształcone zmysły słuchu i węchu. Najchętniej żeruje nocą i przemierza do 9 km w poszukiwaniu pożywienia. Potrafi szybko biegać. Jeż uszaty aktywny jest przez większą część roku. Latem potrafi zapadać w stan odrętwienia, natomiast na niektórych obszarach w sen zimowy.

Niewiele wiadomo o systemie godowym jeża uszatego. Rozmnaża się raz w roku w miesiącach letnich – od lipca do września. Okres ciąży trwa 35-42 dni. Samica rodzi 1-4 młodych. Jeże uszate przychodzą na świat z bardzo małą liczbą kolców. Jednak w ciągu 5 godzin po urodzeniu kolce wydłużają się czterokrotnie. Po dwóch tygodniach małe jeże są już w pełni pokryte kolcami.

Czym żywi się jeż uszaty?

Jeż uszaty jest gatunkiem wszystkożernym. Około 70% jego diety stanowią owady. Zjada również np. dżdżownice, ptasie jaja, ślimaki, rośliny, a nawet jaszczurki i węże. Przez ludzi uważany jest za sprzymierzeńca w walce ze szkodnikami, ponieważ żywi się wieloma gatunkami owadów. 

Zagrożenia i ochrona jeża uszatego

Według IUCN jeż uszaty jest jest gatunkiem lokalnie pospolitym i szeroko rozpowszechnionym. Sklasyfikowany jest jako LC – niesie ryzyko wyginięcia. Jeże uszate zjadają rożne gatunki zwierząt, zwłaszcza owadów i mogą przyczynić się do regulowania populacji szkodników na niektórych obszarach.

Jak ZOO Wrocław pomaga jeżowi uszatemu?

Misją ZOO Wrocław jest prowadzenie działań edukacyjnych i ochrona zagrożonych gatunków. Realizuje ją na swoim terenie, ale również poza nim. W ramach ochrony gatunkowej na terenie zoo prowadzona jest hodowla zachowawcza gatunków zagrożonych wyginięciem lub tych, które wyginęły w naturze. To też zoo, które najbardziej angażuje się w ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym. Odwiedzając wrocławskie zoo, a zwłaszcza wybierając bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, zwiedzający pomagają ocalić liczne gatunki zwierząt.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna