Zmarł były dyrektor wrocławskiego zoo Antoni Gucwiński

Antonii Gucwiński ZOO Wrocław

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj otrzymaliśmy informację o śmierci byłego dyrektora wrocławskiego zoo pana Antoniego Gucwińskiego.

Antoni Gucwiński swoją karierę rozpoczął w 1957 roku, kiedy to został zatrudniony w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym, jako asystent naukowy, ukończywszy wcześniej studia w kierunku zootechniki oraz weterynarii. Od 1966 roku we wrocławskim zoo pracował już jako lekarz weterynarii. Prowadził także zajęcia z patologii zwierząt nieudomowionych na ówczesnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W tym samym roku objął również kierownictwo ogrodem zoologicznym, które pełnił do 2006 roku.

W swojej karierze zawodowej zorganizował wiele konferencji i sympozjów naukowych, takich jak: II Europejska Konferencja na temat Chorób Dzikich Zwierząt w Ogrodach Zoologicznych w 1966 roku, Międzynarodowego Sympozjum Chorób Zwierząt Nieudomowionych (r. 1972 ) oraz Konferencji Unii Dyrektorów Ogrodów Zoologicznych (1986 rok).

Był członkiem wielu szanowanych organizacji i stowarzyszeń branżowych. Od 1971 r. wraz z żoną Hanną tworzył cykliczny program „Z kamerą wśród zwierząt”, który był emitowany w TVP. Popularyzator wiedzy o życiu i hodowli zwierząt, współautor filmów przyrodniczych, autor oraz współautor publikacji naukowych oraz książek o zwierzętach.

Laureat licznych nagród, w tym tytułu Doktora Honoris Causa Akademii Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu).

W imieniu Zarządu ZOO Wrocław, dawnych i obecnych współpracowników składamy wyrazy współczucia rodzinie i przyjaciołom pana Antoniego Gucwińskiego.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna