takin złoty

Budorcas taxicolor

biały pasek

Status wg IUCN Red List

vulnerable vu
takin złoty
Znak zapytania - grafika

Czy wiesz, że....

Najbliższym żyjącym krewniakiem takina jest piżmowół arktyczny (Ovibos moschatus).

Jak wygląda takin złoty?

Długość ciała to ok. 2 m, wysokość do 1,3 m, masa ciała do 350 kg. Gruba sierść w kolorze od żółto-złotego, beżowego, ciemnoczerwonego do czarnego. Przedstawiciele obu płci posiadają krótkie, grube rogi.

Gdzie występuje takin złoty?

Wschodnie Himalaje i Wyżyna Tybetańska, od 1000 do 4250 m n.p.m.

Zamieszkuje lasy podzwrotnikowe i lasy strefy umiarkowanej, tereny górzyste.

ok. 0 m

długość

do 0 m

wysokość

0 kg

masa

do 16 lat

długość życia

Jak zachowuje się takin złoty?

Ruja u takina złotego przypada na okres od lipca do sierpnia, czyli późne lato. Byki w tym okresie wykazują większą agresję i mogą być bardzo niebezpieczne. W tym czasie zwierzęta (aż do końca jesieni lub początku zimy) tworzą większe stada. Ciąża trwa od 200 do 220 dni.

Samice przebywają w mniejszych stadach (zima i wiosna) kiedy to rodzą cielęta (zazwyczaj pojedyncze młode) w kwietniu lub marcu. Dojrzałość płciową osiągają w 3,5 roku życia. Takiny złote żyją około 16-18 lat.

Największą aktywność wykazują wieczorem i w nocy.

Naturalnymi wrogami takinów są niedźwiedzie, wilki, cyjony i lamparty. Ich sposobem na uniknięcie niebezpieczeństwa jest ostrzeżenie członków stada charakterystycznym dźwiękiem i ucieczka przez skakanie ze skały na skałę lub chowanie się w zaroślach, gdzie leżą unikając spotkania z niebezpieczeństwem.

Wydziela silnie pachnącą oleistą substancję na całym ciele, którą wykorzystuje do znakowania terenu, takich jak drzewa.

Czym żywi się takin złoty?

Takin złoty to klasyczny roślinożerca. Żywi się różnorodnymi trawami, pędami bambusa, krzewami i liśćmi krzewów i drzew. Regularnie odwiedza lizawki solne.

Zagrożenia i ochrona takina złotego

Zmniejszanie się terenów występowania spowodowana działalnością człowieka tj. hodowla zwierząt i uprawy roślin. Wylesianie, niepokojenie to przykłady zagrożeń dla takina złotego. W Tybecie głównym zagrożeniem jest polowanie oraz niszczenie siedlisk. W Birmie lokalna ludność poluje na takiny dla mięsa używając pułapek i kusz. Inną z przyczyn dla którego lokalna ludność poluje na takina jest chęć posiadania futra oraz rogów tego gatunku.

Jak ZOO Wrocław pomaga takinowi złotemu?

Wrocławskie stado stworzono w 2017 r. i doczekano się już przychówków, ostatnio każdego roku przychodzą na świat dwa takiny. To duży sukces hodowlany wrocławskiego zoo. W około 80 światowych ogrodach jest ponad 450 takinów.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna