lemur alaotrański

Hapalemur alaotrensis

biały pasek

Status wg IUCN Red List

vulnerable vu
Lemur alaotrański
Znak zapytania - grafika

Czy wiesz, że....

lemur alaotrański to endemit, który występuje wokół największego jeziora Alaotra na Madagaskarze – stąd jego nazwa.

Jak wygląda lemur alaotrański?

Lemur alaotrański ma około 40 cm długości, jego ogon jest podobnej długości. Sierść jest gęsta i wełnista, ma kolor brązowo-szary na plecach, jaśniej szara na pysku i klatce piersiowej, a kasztanowa na głowie i szyi. Masa ciała wynosi od 1,1 do 1,4 kg, przy czym samce są nieco większe niż samice.

Gdzie występuje lemur alaotrański?

W okolicach jeziora Alaotra w północno-wschodnim Madagaskarze.

0 cm

długość ciała

ok. 0 kg

masa ciała

0

liczba młodych w miocie

135 dni

ciąża

Jak zachowuje się lemur alaotrański?

Ten lemur jest jedynym naczelnym specjalnie przystosowanym do życia w trzcinach papirusu. W odróżnieniu od innych lemurów ten gatunek potrafi pływać. Porusza się pośród trzcin, zwinnie posługując się kończynami i ogonem. Żyją w monogamicznych grupach rodzinnych. Tylko jedna para może się rozmnażać.

Zdarzają się jednak, że istnieją mniejsze grupy z dwiema samicami rozrodczymi. Stwierdzono, że najczęściej w skład grupy wchodzi para dorosłych i jedno potomstwo. Podobnie jak w przypadku wszystkich lemurów, ale w przeciwieństwie do innych naczelnych, dominują samice. Młode rodzą się co roku, a ciąża trwa około 5 miesięcy. Młode rodzą się z otwartymi oczami i są pokryte futrem. Ma to miejsce od września do lutego. Bliźnięta są dość powszechne.

Czym żywi się lemur alaotrański?

W przeciwieństwie do innych lemurów bambusowych, lemur alaotrański nie je bambusa; zamiast tego żywi się łodygami trzcin papirusowych, pędami trawy Phragmites communis i dwoma innymi gatunkami traw (Echinochloa crus-galli i Leersia hexandra).

Zagrożenia i ochrona lemura alaotrańskiego

Populacja lemura alaotrańskiego spada, ponieważ siedliska wokół jeziora są niszczone i przekształcane w pola ryżowe. Inne zagrożenia to spalenie bagien i polowanie na lemury w celu uzyskania pożywienia i dla nielegalnego handlu zwierzętami. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody oceniła tego lemura jako „krytycznie zagrożony”. W 2007 roku wokół jeziora utworzono nowy obszar chroniony o powierzchni 42 478 hektarów, który powinien zapewnić lemurom pewną ochronę. Durrell Wildlife Conservation Trust prowadzi program ochrony lemurów alaotrańskich. Gatunek jest wymieniony w Załączniku I CITES.

Jak ZOO Wrocław pomaga lemurowi alaotrańskiemu?

Szansą na przetrwanie gatunku i wzmocnienie jego populacji w środowisku naturalnym jest hodowla zachowawcza w ogrodach zoologicznych. Taką właśnie hodowlę rozpoczęło wrocławskie zoo. Wrocławskie zoo jest również zaangażowane w pomoc lemurom w środowisku naturalnym. Część przychodu z tytułu biletu specjalnego ZOO NA RATUNEK jest przekazywana na ratowanie tych zwierząt w ich ojczyźnie. Dodatkowo Fundacja DODO wspiera działalność Centrum Ratowania Lemurów – Renial, gdzie m.in. poparzone podczas wypalania lasów i traw czy odebrane z przemytu lemury są leczone.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna