Egzotyczne spotkania w Afrykarium – 2020

Afrykarium

Od kilku lat, w każde ferie zimowe, wrocławskie zoo zaprasza „dużych i małych” na niezwykłe zwiedzanie pod okiem edukatorów. W trakcie dwugodzinnego spaceru uczestnicy spotykają się z opiekunami zwierząt, którzy opowiadają o swoich podopiecznych. „Egzotyczne spotkania” to prawdziwy hit, każdego roku miejsca na wszystkie 10 spotkań są zajęte. Warto zatem zarezerwować je wcześniej.

Każdego roku terminarz na kolejne dni zapełnia się w ciągu kilku dni. Dzwonią rodzice i dziadkowie, żeby zapisać dzieci, „chłopacy”, żeby zaprosić dziewczyny, bo wiek czy stan wiedzy nie ma tu znaczenia. Liczy się miłość do zwierząt i ciekawość świata. W przypadku Afrykarium świat zwierząt jest fascynujący, obejmuje trzy żywioły – ziemię, wodę oraz powietrze. Mieszkają tam golce i mrówniki żyjące pod ziemią, ryby słodko i słonowodne,  wolno fruwające ptaki.

Program „Egzotycznych spotkań” jest zbliżony do zeszłorocznego, ale też pojawiają się nowe elementy.

Tradycyjnie, pierwszym punktem spaceru będzie spotkanie w Sali edukacyjnej znajdującej się w holu Afrykarium. Stamtąd ruszymy w trasę zaczynając od strefy Morza Czerwonego, gdzie na plaży mieszkają żółwie pustynne, a w wodzie wielobarwne ryby pływają pośród rafy koralowej. W tym miejscu odbędzie się spotkanie z opiekunem, który opowie o niezwykłej faunie morza, a zwłaszcza o płaszczkach i hodowli koralowców. Drugim punktem podróży będzie Afryka Wschodnia, gdzie mieszkają m.in. hipopotamy nilowe, mrówniki, dikdiki, golce, mangusty, wiewiórki przylądkowe, słodkowodne ryby jezior Tanganiki i Malawi oraz najdłuższej rzeki świata – Nilu. W tym miejscu odbędzie się spotkanie z opiekunami Rumby, Salsy, Zumby i Valecka, czyli hipopotamów nilowych. Będzie można się dowiedzieć kto właściwie rządzi stadem i jakim przysmakom ulega najmłodsza Zumba.

Dalej trasa poprowadzi odkrywców przez głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie w tunelu, w otoczeniu płaszczek i rekinów czekać będzie opiekun ryb. Opowie o swoich podopiecznych – rybach oraz o najniebezpieczniejszym mieszkańcu tej strefy – żółwiu morskim Stefanie. Opowie o tym jak udaje się utrzymać symbiozę łagodnych i drapieżnych ryb w jednym zbiorniku oraz o treningu medycznym rekinów. Na Wybrzeżu Szkieletów, pracownicy przedstawią Nelsona, Mandisę, Nabi, Zolę oraz Zuri – kotiki afrykańskie. Wytłumaczą czym różni się kotik od foki i co Zola zrobi dla kawioru ze śledzia. Na koniec będzie okazja poznać bliżej bodaj najbardziej łagodne ssaki świata – manaty, które mieszkają w strefie Dżungli Konga, w sąsiedztwie niebezpiecznych krokodyli nilowych oraz licznych gatunków ryb i wolno fruwających ptaków.

Dlaczego warto wziąć udział w tych spotkaniach?

–  Rzadko zdarza się okazja, aby spotkać się osobiście z opiekunami zwierząt w zoo oraz porozmawiać  o ich pracy ze zwierzętami. Niektórzy z mieszkańców Afrykarium mają już status gwiazd w świecie ludzi, jak Tekla, Zumba czy Ling, ale jeszcze wiele innych jest do odkrycia. – podkreśla z uśmiechem Monika Bielec, edukator we wrocławskim zoo – Pracuję w zoo od 12 lat, a jednak za każdym razem, gdy z opiekunami układam program, coś mnie zafascynuje. Tym razem była to opowieść o treningu medycznym rekinów. Tak, proszę Państwa, rekiny współpracują z ludźmi! Szczegółów nie zdradzę, zapraszam na „Egzotyczne spotkania”. 

Dobrze jest wcześniej zaplanować wizytę w zoo i Afrykarium, rezerwując termin z wyprzedzeniem. Osoby indywidualne mogą liczyć na pojedyncze miejsca, jednak z doświadczenia wiemy, że tych miejsc jest bardzo mało, więc nie warto odkładać decyzji, do ostatniego dnia – dodaje Bielec.

Rezerwacje prowadzone są pod numerem 71 340 71 09 i 71 340 71 25.

EGZOTYCZNE SPOTKANIA – SZCZEGÓŁY

W okresie ferii (10.02.2020- 21.02.2020r.) w dni robocze wznawiamy naszą specjalną ofertę edukacyjną: „Egzotyczne spotkania”.

 • Ilość: jedna grupa dziennie (do 25 osób)
 • Dla kogo: rodziny, osoby indywidualne, wiek: od 5 lat
 • Koszt: cena biletu + 10 zł od osoby
 • Okres: 10.02-21.02 dni robocze
 • Czas: 11:10-13:10
 • Miejsce: Afrykarium
 • Zapisy: decyduje kolejność zgłoszeń drogą telefoniczną – 71/340 71 09 i 71/340 71 25.

UWAGA: Uczestnicy spotkań kupują bilety w Punkcie Obsługi Klienta.

POK udziela informacji, że uczestnicy sami mają dotrzeć na miejsce zbiórki – sala edukacyjna w Afrykarium.

Podczas 2-godzinnego spaceru po Afrykarium, nasi zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję na spotkanie z opiekunami zwierząt, którzy przedstawią swoich podopiecznych i podzielą się barwnymi opowieściami z ich codziennego życia.

PLAN SPOTKAŃ

 • 11:10 – zbiórka w sali edukacyjnej w Afrykarium: spotkanie z edukatorem
 • 11:30 – Morze Czerwone: rafa koralowa
 • 11:45 – Afryka Wschodnia: hipopotamy
 • 12:05 – Kanał Mozambicki: rekiny i płaszczki
 • 12:30 – Wybrzeże Szkieletów: kotiki i pingwiny
 • 12:50 – Dżungla Kongo: manaty
 • 13:10 – zakończenie.

Egzotyczne spotkania będą prowadzić pracownicy Wydziału Edukacji.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1% na lemury katta.

KRS 0000623492

lemur katta