Zimowe Ptakoliczenie 2020 z podsumowaniem

Ptakoliczenie

Wrocławskie zoo zaprasza na tegoroczną edycję liczenia ptaków podczas spaceru przez ogród. Odbędzie się w sobotę, 25 stycznia, pod okiem opiekuna ptaków. Start o 9:20.

Zimowe Ptakoliczenie jest cykliczną akcją, która odbywa się w Polsce po raz 16ty. Może w niej wziąć udział każdy, bez względu na poziom wiedzy na temat gatunków ptaków. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem, a obserwacje można prowadzić wykorzystując do tego karmnik na balkonie lub w ogrodzie, skwer między blokami, pobliski park lub właśnie teren ogrodu zoologicznego.

Dzięki wynikom zimowego ptakoliczenia możliwe jest badanie liczebności populacji wielu gatunków ptaków, co jest niezwykle ważne w dobie ocieplenia klimatu. Pozwala na zauważanie zmian w  występowaniu poszczególnych gatunków oraz liczebności ich występowania. Zmiany mogą mieć charakter incydentalny, jak wzrost liczebności kwiczoła tylko w 2007 r. lub utrzymująca się tendencja spadkowa populacji wróbla na przestrzeni ostatnich lat.

W tym roku akcja odbyła się w dniach 24-26 stycznia 2020 r. Tradycyjnie wrocławskie zoo włącza się w nią i zaprasza wszystkich chętnych w sobotę 25.01 na godzinę 09.20. Liczenie „dzikich lokatorów” zoo odbędzie się pod czujnym okiem opiekuna ptaków we wrocławskim zoo – Krzysztofa Kałużnego. Uczestnicy spotykają się za wejściem głównym, obok mapy zoo, a następnie ruszą na niemal trzygodzinny spacer. Przewodnik zachęca, aby uzbroić się w lornetki i aparaty fotograficzne, które ułatwią liczenie.

Przy zakupie biletu do zoo należy użyć hasła „Ptakoliczenie”, aby jako uczestnik móc nabyć bilet ulgowy.


Potwierdź swój udział w wydarzeniu na Facebook: https://www.facebook.com/events/2450145128580146/?active_tab=about.

PODSUMOWANIE PTAKOLICZENIA 2020 W ZOO WROCŁAW

W tym roku pogoda sprzyjała, więc udało się zaobserwować więcej gatunków i osobników niż w roku ubiegłym.

W sobotę, 25 stycznia 2020, temperatura wynosiła ok. 2°C, lekki wiatr i słońce spowodowały, że warunki były dobre do liczenia ptaków. Obserwatorów było ponad 20. W czasie prawie 3-godzinnego spaceru udało się zaobserwować 739 ptaków w 23 gatunkach (wliczając w to sołtysy). Na miano tegorocznego najliczniejszego gatunku zasłużyła, a raczej zasłużyły,  ex aequo Wrona siwa i Krzyżówka w liczbie po 144 osobniki. Walkę o tą pozycję przegrał wróbel, który kilkukrotnie stawał już na podium ale w tym roku naliczyliśmy 112 osobniki, niewiele więcej niż gołębi (106). Do naszej listy gatunków dołączył Rudzik i Dzięcioł średni. Zdecydowanie dopisały Grubodzioby (10) ale najbardziej zaskakujące są Kormorany (51), których do tej pory w czasie Ptakoliczenia widywaliśmy tylko pojedyncze osobniki. Być może obrazuje to pewien trend w zmianach naszej okołoogrodowej avifauny, gdyż owe ptaki widujemy coraz częściej i więcej. Może kiedyś dołączą do kolonii lęgowej naszej Czapli siwej.

W ramach ptakoliczenia na terenie zoo zaobserwowano: bogatka – 31, czapla siwa – 4, dzięcioł średni – 1, dzięcioł zielony – 1, gawron – 4, gołąb miejski – 106, grubodziób – 10, grzywacz – 1, kormoran – 51, kowalik – 2, krzyżówka – 144, kwiczoł – 9, mazurek – 51, modraszka – 6, pełzacz – 3, rudzik – 1, sołtys – 1, strzyżyk – 1, śmieszka – 52, wrona siwa – 144, wróbel – 112, zięba – 1 i zimorodek – 2.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna