Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILET Language:
Odwiedź:

Na ratunek niedźwiedziom w Laosie!

2019-05-02
Na ratunek niedźwiedziom w Laosie!

W najbliższą niedzielę – 5 maja 2019 r., będziemy obchodzić Pierwszy Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia.

Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia. Inicjatorem święta jest EAZA (Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów).

Na świecie żyje obecnie 8 gatunków niedźwiedzi, wszystkie są zagrożone wyginięciem na skutek dzielności człowieka. Niszczymy ich środowisko, zmieniamy klimat, ale najgorzej jest tam: w Azji Południowo Wschodniej. Na farmach niedźwiedzi pozyskuje się ich żółć jako pseudomedykament – panaceum na niemal wszystko. Szacuje się, że w barbarzyńskich warunkach żyje ponad 10 000 niedźwiedzi himalajskich i malajskich. W środowisku naturalnym niedźwiedzie przeżywają nawet do 40 lat, na farmach to zaledwie 8 lat!

Władze Wietnamu i Laosu zamykają kolejne farmy, a niedźwiedzie z nich przejęte trafiają m.in. na północ Laosu, do Luang Prabang, gdzie działa fundacja Free the Bears. Buduje ona sanktuaria, gdzie dzikie zwierzęta znajdują schronienie, m.in. niedźwiedzie. Powstają dla nich specjalne wybiegi, odzwierciedlające środowisko ich występowania. Do tego celu służą specjalne konstrukcje do wspinania, baseny, hamaki, sztuczne termitiery, z których niedźwiedzie uczą się zdobywać pokarm czy w końcu zabawki, jak piłki.

Większość z odzyskanych zwierząt z ferm „żółci” nigdy nie wróci do środowiska naturalnego, dlatego tak ważne jest aby stworzyć im namiastkę prawdziwego domu, gdzie będą mogły być znowu niedźwiedziami.

Wraz z Fundacją DODO chcemy zbudować wybieg dla dwóch kolejnych niedźwiedzi, przejętych z farm, które będą im służyły przez lata. Koszt powstania takiego domu  to 40 000 zł.

Jest to szansa, aby im pomóc, aby choć częściowo wynagrodzić im cierpienie fizyczne i psychiczne, które zadali im ludzie.

Wpłaty realizowane są przez platformę crowdfundingową Zrzutka.pl: www.zrzutka.pl/ratujemyniedzwiedzie.

Z każdego grosza się rozliczymy i pokażemy co wspólnie udało nam się zrobić dla niedźwiedzi malajskich oraz himalajskich.

Partnerzy

Bootstrap Slider