Ratujemy okapi

Wrocławskie zoo ratuje okapi

W ramach akcji ZOO na ratunek… okapi, 18 października 2016 roku ruszyła zbiórka urządzeń mobilnych. Do 31 grudnia 2016 roku urządzenia takie jak np. telefony komórkowe, tablety i inne można było przynosić do Punktu Obsługi Klienta wrocławskiego zoo lub przesyłać pocztą na nasz adres.

Akcję przeprowadzono pod auspicjami The Okapi Conservation Project, które wspomaga funkcjonowanie rezerwatu w Kongo, gdzie znajdują się siedliska wielu rzadkich gatunków zwierząt w tym okapi. W listopadzie ubiegłego roku do akcji dołączył wrocławski oddział firmy Nokia, który wśród swoich pracowników i partnerów biznesowych zebrał ponad 100 urządzeń.

Cały zebrany sprzęt zostanie przekazany do firmy specjalizującej się w recyklingu urządzeń elektronicznych, a uzyskane pieniądze trafią do The Okapi Conservation Project.

Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy. Podziwiamy zaangażowanie i pracę. Wierzymy, że dzięki Wam i podobnym akcjom uda się ocalić zagrożone wymarciem zwierzęta.

Na tym nie koniec. Sukces akcji zadecydował o kontynuacji zbiórki urządzeń mobilnych. Tym razem na wsparcie innych, zagrożonych gatunków zwierząt. Środki zostaną przekazane na badania nad manatami afrykańskimi w Afryce Zachodniej, projekt hodowli oryksów w Afryce Północnej i ratowanie pingwinów przylądkowych w RPA, a także na akcje edukacyjne nt. handlu fenkami i innymi dzikimi zwierzętami w Maroku.

Telefony, tablety, GPSy, mp3, urządzenia bluetooth, discmany czy nawet walkmany można wrzucać do puszki w Punkcie Obsługi Klienta ZOO Wrocław, przesłać na adres ZOO Wrocław sp. z o.o., 51-618 Wrocław, ul. Z. Wróblewskiego 1-5 lub oddać urządzenie do firmy recyklingowej, a uzyskane pieniądze wpłacić na konto Fundacji DODO: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040 z dopiskiem KOMÓRKI.

ZOO poszukuje również partnerów chętnych ustawić puszkę w swojej firmie – kontakt: Anna Mękarska, tel. 502 579 238, a.mekarska@fundacjadodo.pl.

W galerii poniżej prezentujemy zdjęcia przesłane przez Lucasa T. Meersa z The Okapi Conservation Project. Prezentują okapi w środowisku naturalnym i są zrobione przez specjalne, ukryte kamery (foto trap).

The Okapi Conservation Project obok prowadzonych badań naukowych i działań edukacyjnych, zajmuje się też ochroną rezerwatu. W tym celu zostali powołani strażnicy, których zadaniem jest miedzy innymi walka z kłusownikami.

Fakty:

  1. Degradacja środowiska „Czarnego Lądu” to efekt intensywnej eksploatacji rzadkich i cennych gospodarczo złóż minerałów. Na przykład, do produkcji telefonów komórkowych używa się m.in. tantalu, złota, wolframu i cyny. Tantal służy do produkcji kondensatorów używanych prawie we wszystkich urządzeniach elektronicznych, a uzyskuje się go z tantalitu, w którym występuje wraz z koltanem, wydobywanym w Demokratycznej Republice Konga, gdzie znajduje się 64% światowych zasobów. Przemysł wydobywczy silnie zanieczyszcza środowisko, a walka o dostęp do złóż przerodziła się w krwawy konflikt, który pochłonął niemal 5 mln istnień ludzkich i dotknął lub nawet zgładził niezliczone gatunki roślin i zwierząt.
  2. W Afryce rośnie także wydobycie ropy naftowej i gazu. Największym importerem tych surowców są Chiny, które wykupują koncesje na odwierty i wydobycie w Angoli, Nigerii, Nigrze, Sudanie, Gwinei, Czadzie i Libii. Przez dziewicze lasy i niedostępne dotąd tereny powstają drogi, co przyczynia się do wzrostu kłusownictwa i handlu dzikimi, zagrożonymi wyginięciem gatunkami zwierząt.
  3. Wraz z rosnącym wydobyciem surowców, zwiększa się ich transport prowadzony wzdłuż południowego wybrzeża Afryki. Powoduje to coraz częstsze katastrofy ekologiczne, które zagrażają rybom, ptakom, ssakom i innym morskim gatunkom.
  4. Okapi (Okapia johnstoni), to niezwykle rzadki ssak z rodziny żyrafowatych. Endemit zamieszkujący m.in. lasy Ituri i Maiko w Demokratycznej Republice Kongo. Gatunek ten odkryto dopiero w 1901 roku. Ochroną objęty jest już od 1932 roku. Choć przypomina z wyglądu zebrę, to genetycznie jest bliskim kuzynem żyrafy.
  5. Pasy na zadzie i tylnych nogach okapi to ich „odcisk palca”, ponieważ każdy osobnik ma ich inny układ.
  6. Hazina, Maiko i Nkosi – okapi zamieszkujące wrocławskie zoo, zostali ambasadorami w walce o przetrwanie gatunku.
  7. Ratując okapi ratujemy cały ekosystem lasu Ituri w tym kruszczyce afrykańskie i łuskowce (źródło: http://www.okapiconservation.org/)
  8. Strona projektu ochrony okapi : http://www.okapiconservation.org.
  9. Film o projekcie: http://glpfilms.com/films/okapi-conservation-project/.

Czy wiesz, że…

Czerwona Lista Zagrożonych Gatunków (Red List of Threatened Species), prowadzona i publikowana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), opisuje ponad 60.000 gatunków rośli i zwierząt z czego 1/3 klasyfikuje jako bezpośrednio zagrożone wyginięciem i to głównie na skutek działalności człowieka.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna