ZOO Wroclaw Żubry 2018

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Żubry 2018

  Tam byliśmy

Żubr europejskiW dniach 5-6 września 2018 r. odbyła się doroczna konferencja nawykowa dotycząca żubrów. Jej inicjatorem i organizatorem od 16. edycji jest Stowarzyszenie Miłośników Żubrów. Wzięło w niej udział aż 220 osób z 13 krajów (Białoruś, Bułgaria, Czechy, Hiszpania, Holandia, Litwa, Mołdawia, Niemcy, Rosja, Rumunia, Szwecja, Ukraina i oczywiście Polska) w tym przedstawiciele wrocławskiego zoo – Grzegorz Adamiec i Marcin Radzikowski.

Otwarcia konferencji dokonała tradycyjnie prof. dr hab. Wanda Olech, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Na program konferencji złożyły się 4 sesje referatowe, które poprowadzili prof. Krzysztof Anusz, prof. Wojciech Niżański, prof. Magdalena Larska i prof. Kajetan Perzanowski.

Jak zwykle tematyka konferencji skupiła się wokół ochrony gatunkowej żubrów. Wysoki poziom merytoryczny i zróżnicowany program były doskonałym podłożem do wymiany doświadczeń.

Ciekawą prezentację, choć tylko pośrednio powiązaną z żubrami, przedstawił Miloslav Jirků z Biology Centre of the Czech Academy of Sciences. Opowiadał o wpływie zarządzania populacją żubra na żuki gnojowe, odpowiadające za recylkulację substancji organicznych w glebie.

Zwróciła również uwagę prelekcja Nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów Wojciecha Szostaka o żubrach wsiedlonych do Puszczy Augustowskiej na początku kwietnia bieżącego roku. Wypuszczone stado powiększyło się już o cielaka!

Pracownicy zoo szczególną uwagę zwrócili na prezentację Marka Brańskiego z Nadleśnictwa Stuposiany. Zaprezentował on film prezentujący autorskie pomysły na urządzenia usprawniające obsługę stada żubrów. Ich przykładem jest innowacyjna odłownia, zlokalizowana przy zagrodzie pokazowej w Mucznem. Zwłaszcza, że w mieli okazję zwiedzić odłownię oraz porozmawiać z pomysłodawcą wielu rozwiązań w niej zastosowanych.

Na zakończenie konferencji ogłoszono miejsce kolejnej, XVII konferencji o żubrach. Odbędzie się ona w Białowieży na cześć 90. rocznicy sprowadzenia tam byka linii białowiesko-kaukaskiej o imieniu Borusse. To wydarzenie uznaje się za początek restytucji tego gatunku.

Żubry 2018

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider