ZOO Wroclaw Warsztaty opiekunów nosorożców

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Warsztaty opiekunów nosorożców

  Tam byliśmy

Z inicjatywy Stowarzyszenia Brytyjskich Hodowców Dzikich Zwierząt (ABWAK) i „Stichting De Harpij” – zrzeszenia holenderskich i belijskich opiekunów zwierząt, w dniach 2-3 maja 2017 r. odbyły się w Diergaarde Blijdorp, czyli zoo w Rotterdamie, międzynarodowe warsztaty dla opiekunów nosorożców. Ich celem była przede wszystkim wymiana doświadczeń i wiedzy opiekunów zwierząt a także promocja świadomości i postaw, które przyczynią się do ochrony dzikiej przyrody na całym świecie. W spotkaniu wzięło udział ok. 50 opiekunów nosorożców z całej Europy, w tym Maciej Okupnik z wrocławskiego zoo.

Wykłady prowadzone przez specjalistów oraz opiekunów nosorożców obejmowały wiele tematów, które opiekunowie mogą wykorzystać bezpośrednio w pracy – głównie kwestie żywieniowe i behawioralne oraz mnóstwo innych, ciekawych zagadnień z zakresu opieki weterynaryjnej jak usuwanie uszkodzonego (chorego) zęba – na przykładzie nosorożca indyjskiego z Edinburgh Zoo czy metody pobierania krwi. Tematy obejmowały wszystkie gatunki nosorożców – afrykańskie: czarne, białe oraz azjatyckie: indyjskie, jawajskie i sumatrzańskie. Poruszano również tematy dotyczące sytuacji nosorożców w środowisku naturalnym oraz metodach ograniczania kłusownictwa.

- Cieszę się, że mogłem wziąć udział w tych warsztatach. Nie tylko zdobyłem nową wiedzę, ale również nawiązałem kontakt z tymi opiekunami nosorożców, których jeszcze nie znałem.  Byli tam opiekunowie m.in. z Anglii, Francji, Belgii, Holandii, Danii, Macedonii, Irlandii. – mówi Maciej Okupnik, opiekun nosorożców indyjskich we wrocławskim zoo. – W codziennej pracy, zwłaszcza z egzotycznymi gatunkami zwierząt, takie znajomości mają ogromne znaczenie, bo w wypadku jakichkolwiek wątpliwości możemy na bieżąco się konsultować, co jest niezmiernie pomocne. – podkreśla Okupnik.

Na koniec zjazdu było można nabyć materiały naukowe na temat nosorożców i nie tylko.

Oczywiście poza wykładami był czas na nocne zwiedzanie ogrodu zoologicznego w Rotterdamie, które było oryginalnym przeżyciem.

Warsztaty odbyły się pod auspicjami International Congress of Zookeepers (ICZ).

Warsztaty opiekunów nosorożców 2017

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider