ZOO Wroclaw Spotkanie opiekunów ptaków

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Spotkanie opiekunów ptaków

2017-06-06
Spotkanie opiekunów ptaków

TAM BYLIŚMY! EAZA Mid-year Bird TAGs Meeting - Tiergarten Schoenbrunn, Wiedeń.

EAZA Mid-year Bird TAGs Meeting to konferencja członków EAZA poświęcona ochronie i hodowli ptaków. Tegoroczna edycja odbyła się w maju w Wiedniu, organizatorem był Tiergarten Schoenbrunn, najstarszy ogród zoologiczny w Europie. W konferencji uczestniczyło ponad 50 osób z różnych krajów Europy, m.in. z Anglii, Holandii, Niemiec, Danii, Grecji, Chorwacji, Czech. Wrocławski ogród reprezentował opiekun ptaków – Krzysztof Kałużny.

Konferencja podzielona była na sekcje tematyczne związane z podziałem systematycznym w obrębie gromady ptaków - ptaki grzebiące, bocianowe i flamingowe, ptaki wodne i pelikanowe, tukany i turaki, szponiaste i sowy, papugi i najbardziej obszerne wróblowe. Niestety jedna z najciekawszych części, poświęcona Dzioborożcom, została odwołana w ostatniej chwili.

Zdecydowanie jednymi z najciekawszych wykładów były te poświęcone inteligencji kei i zdolności ich wzajemnej współpracy w rozwiązywaniu problemów, o różnicach genetycznych ar Ameryki Południowej i Środkowej, możliwościach przeprowadzania treningu medycznego u tukana czerwonodziobego oraz o odchowie ręcznym kolibrów.

Godnym uwagi tematem był "Silent forest", wykład o kryzysie ptaków śpiewających w Azji poruszający kwestie ochrony gatunkowej ptaków których populacje maleją w zastraszającym tempie, głównie w wyniku kłusownictwa. Sporo mówiło się m.in. o kittcie krótkosternej, sójkowcu rdzawoczelnym czy majnie czarnoskrzydłej oraz o ośrodku rozrodczym Cikananga Conservation Breeding Centre mającym na celu rozród tych i innych endemicznych gatunków ptaków Indonezji oraz ich re-introdukcję do środowiska z którego niemalże zniknęły i z którym ZOO Wrocław współpracuje od kilku lat.

W czasie wykładów sporo poświęcono też uwagi tegorocznej fali przypadków ptasiej grypy, która przeszła nad Europą. W czasie konferencji zorganizowana została także wycieczka po Tiergarten Schoenbrunn i to nie tylko po miejscach dostępnych dla zwiedzających, ale także po zapleczach tego pięknego ogrodu. Dzięki temu można było obejrzeć zastosowane rozwiązania techniczne w wolierach dla ptaków i porozmawiać z opiekunami.

Konferencja okraszona była wieczornymi spotkaniami i imprezami, co dało uczestnikom możliwość wymiany doświadczeń oraz zawiązywania nowych znajomości i powiększenia sieci kontaktów. A to w świecie ogrodów zoologicznych jest niezmiernie ważne.

Partnerzy

Bootstrap Slider