ZOO Wroclaw SANCCOB i pingwinom 2018

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

SANCCOB i pingwinom 2018

  ZOO i DODO na ratunek
Paweł Borecki w RPA, gdzie pomagał SANCCOB ratować pingwiny

Pingwiny przylądkowe* to zwierzęta cieszące się wyjątkową sympatią osób odwiedzających ogrody zoologiczne. Niestety są zagrożone wyginięciem i dlatego wrocławskie zoo już od 2014 r., wspiera ich ochronę w środowisku naturalnym. W tym celu współpracuje z południowoafrykańską fundacją SANCCOB (Southern African Foundation for the Conservation of Coastal Birds), uważaną za jedną z najbardziej efektywnych w ratowaniu zagrożonych gatunków zwierząt. Podstawą jej działalności jest wolontariat, do odbycia którego może zgłosić się każdy, jednak zasady przyjęcia są wyjątkowo restrykcyjne. Stałych pracowników jest niespełna 20!

SANCCOB powstała w 1968 r., a założyła ją Południowoafrykańska Rada Weterynaryjna. Była to reakcja na coraz większą ilość wycieków ropy naftowej z tankowców, które bezpośrednio wiązały się z rosnącym ruchem tankowców.

Szacuje się, że SANCCOB przyczyniła się do, co najmniej 20% wzrostu populacji samego pingwina przylądkowego. Od początku swojej działalności SANCCOB udzieliła pomocy ponad 90.000 ptaków morskich!

Fundacja ma za sobą wiele spektakularnych akcji, ale warto wspomnieć o dwóch, które pokazują skalę zagrożeń oraz działalność SANCCOB i zaangażowanie jej działaczy:

  • 20 czerwca 1994 roku, w pobliżu wyspy Dassen Island zatonął statek Apollo Sea, zanieczyszczając ropą 10.000 pingwinów, blisko połowę z nich udało się uratować,
  • 23 czerwca 2000 roku u wybrzeży Kapsztadu zatonął statek Treasure, uwalniając do oceanu 1.300 ton paliwa, które zanieczyściło siedliska prawie połowy światowej populacji pingwinów przylądkowych; do dziś uważa się, że była to największa w historii akcja ratująca zwierzęta, która objęła prawie 20.000 ptaków.

W roku 2014 wrocławskie zoo rozpoczęło hodowlę zachowawczą pingwinów przylądkowych. Przybyło wówczas 55 osobników z czterech ogrodów zoologicznych. Dzisiaj mieszka tu już ponad 100 pingwinów! Również w 2014 r. ogród nawiązał współpracę z SANCCOB. Polega ona na edukacji w zakresie zagrożeń tego gatunku oraz przekazywaniu środków finansowych na działalność fundacji. Poza darowiznami zorganizowano również zbiórki celowe na adopcję symboliczną piskląt, znajdujących się w centrum rehabilitacji. Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli i mediów, udało się sfinansować opiekę dla 46 pingwiny, które po odchowaniu wróciły do oceanu. 

Tym razem wrocławskie zoo udzieliło SANCCOB wsparcia kadrowego. Opiekun pingwinów, Paweł Borecki, podczas miesięcznego pobytu opiekował się osieroconymi, odrzuconymi lub zbyt późno wyklutymi pisklętami tońców. Miał okazję nadzorować sztuczną inkubację znalezionych na plaży, porzuconych jaj. Jednak tym, co zrobiło na nim największe wrażenie, było wypuszczanie odchowanych pingwinów do natury.

- Praca przy zwierzętach to fizyczne, często wyczerpujące zadanie. Jednak nie ma nic bardziej ekscytującego, satysfakcjonującego i dającego większego „kopa”, niż wypuszczenie uratowanych zwierząt do ich środowiska naturalnego - mówi Paweł Borecki.

Pingwinom przylądkowym dedykowane jest najbliższe spotkanie ZOO i DODO NA RATUNEK, które odbędzie się 12 stycznia 2018 r. Najpierw, o godz.16:00, przy basenie pingwinów, o swoich podopiecznych opowiedzą opiekunowie. Następnie, w sali konferencyjnej Afrykarium, o godzinie 17:00 Paweł Borecki zaprezentuje materiały, ze swojego pobytu w RPA.

Spotkanie ma charakter otwarty. Tych którzy chcą wziąć w nim udział, prosimy o wpłatę darowizny na konto Fundacji DODO. Może to być dowolna kwota – 10, 20, 50, 100, 200, 500 złotych lub więcej na konto w PKO Bank Polski SA 1 o/Wrocław, nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040, z dopiskiem PINGWINY. Wszystkie zgromadzone środki zostaną przekazane fundacji SANCCOB.

Wejście na teren zoo bramą służbową – portiernią, od godziny 15:00. Prosimy mieć przy sobie potwierdzenie dokonania przelewu.

________________________________________

Pingwin przylądkowytoniec (Spheniscus demersus) jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem (status zagrożonych - Endangered, na Czerwonej Liście Zagrożonych gatunków IUCN), występuje u wybrzeży Afryki Południowej od Namibii do Mozambiku. Jego liczebność szacuje się obecnie na niespełna 50 000 dorosłych osobników. Liczebność ta maleje ze względu na coraz intensywniejsze połowy ryb,  pożywienia tońców. Dużym zagrożeniem jest też zanieczyszczenie wód przybrzeżnych Afryki a w szczególności katastrofy spowodowane wyciekami ropy z tankowców.

Wolontariat w SANCCOB - Paweł Borecki, 2017

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider