ZOO Wroclaw Powrót do natury 2

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Powrót do natury 2

Powrót do natury 2

“Back to Nature” - drugi w serii projekt ZOO Wrocław, który zyskał dofinansowanie The Disney Conservation Fund.

Celem projektu jest zaangażowanie dzieci i ich rodzin w odkrywanie otaczającej ich lokalnej przyrody, a także pokazanie możliwości spędzania czasu wolnego na łonie natury. Założono więc realizację cyklu czterech wyjątkowych warsztatów edukacyjnych  dla dzieci w wieku 9-12 lat. Spotkania  odbywały się w różnych miejscach i były poświęcone różnym tematom. Pierwsze z nich to bliskie spotkania z płazami, które mieszkają na terenie miasta Wrocławia. Uczestnicy dowiedzieli się o płazich zwyczajach i ich potrzebach. Poznali także ich zagrożenia by móc im przeciwdziałać.  Płazy wyświadczają ludziom "usługę" eliminując uciążliwe owady i inne bezkręgowce, dlatego warto je chronić. Uczestnicy projektu otrzymali także informację, w jaki sposób wspierać inne projekty ratujące płazie siedliska.

Kolejne spotkanie było poświęcone nocnemu życiu płazów we Wrocławiu. Dwa następne miały charakter wycieczek - do Złotego Stoku i Wojsławic. Projekt zakłada współpracę dzieci z ich rodzinami. Wsparcie rodzin będzie konieczne do wykonywania zadań w terenie, dokumentowania osiągnięć i efektów podejmowanych działań.

Udział w projekcie ma uwrażliwić uczestników na problemy ochrony przyrody i kształtować zachowania pro-ekologiczne. Ma się do tego przyczynić nowa, praktyczna wiedza zdobyta przez dzieci, którą będą mogły dzielić się nią z rodziną i znajomymi.

Projekt był realizowany od marca do czerwca 2018 roku.
____________
O PROJEKCIE

Back to Nature – breaking barriers between city dwellers and wildlife to drugi w serii projekt prowadzony przez ZOO Wrocław. Celem głównym jest zaangażowanie dzieci i ich rodzin w odkrywanie i poznawanie otaczającej ich przyrody, oraz pokazanie możliwości spędzania czasu wolnego na łonie natury. Celami dodatkowymi są:

Ideą jest, aby poprzez spotkania w kameralnym gronie połączyć interakcję z lokalną przyrodą wraz z zabawą i zacieśnianiem więzi emocjonalnych pomiędzy dziećmi a ich rodzinami.

Projekt zakłada multisensoryczny kontakt z naturą poprzez obcowanie z żywymi zwierzętami i roślinami a także zapoznawanie się ze śladami i tropami zwierząt, rozpoznawanie ich dźwięków, samodzielne obserwacje, zapoznanie się z lokalnymi gatunkami roślin. Celem zadań w poszczególnych blokach będzie także zwrócenie uwagi na rolę i korzyści z bioróżnorodności. Oswojenie z otaczającą przyrodą, obalanie stereotypów i przełamywanie barier.

Projekt został podzielony na 4 spotkania:

Grupa docelowa

Grupa docelowa - dzieci ze szkoły podstawowej, z klas IV – VI (odpowiada to przedziałowi wiekowemu 9-11 lat) z opcją rozszerzenia o klasy VII (wiek 12 lat) i ich rodziny (w tym starsze i młodsze rodzeństwo). Dzieci pochodziły z placówek publicznych, aby projektu nie kierować do grupy najzamożniejszej, z której dzieci przeważnie trafiają do szkół prywatnych. Zależy nam, aby z projektu skorzystały przede wszystkim dzieci, które nie mają zbyt dużego wyboru spośród autorskich projektów oferujących edukację ekologiczną na innowacyjnym poziomie.

Pochodzenie odbiorców – miasto Wrocław.

DOFINANSOWANIE

POWRÓT DO NATURY (“Back to Nature – breaking barriers between city dwellers and wildlife, vol.2”) to drugi w serii projekt ZOO Wrocław, który zyskał dofinansowanie w wysokości 12 000 CHF z The Disney Conservation Fund.

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider