ZOO Wroclaw Pancernik Olbrzymi

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Pancernik Olbrzymi

  Ochrona gatunkowa

dr Arnaud Desbiez - szef projektu z pancernikiem olbrzywmimMrówek jest dużo. Termitów też. Dlaczego więc zwierzęta żywiące się nimi, takie jak mrówkojady i pancerniki, są uważane za zagrożone? Żyją one na terenach otwartych największych mokradeł świata – Pantanal w samym środku Ameryki Południowej oraz sąsiadującej z nimi amerykańskiej sawannie, czyli Cerrado.
Rozwikłania tej zagadki podjął się pewien szkocki naukowiec, dr. Arnaud Desbiez. Wraz ze swoim zespołem badawczym „wsiąkł” w trudne i pełne skrajności środowisko brazylijskich mokradeł. Od 2010 roku wysyła stamtąd maile pełne emocjonujących relacji. Z wypiekami na twarzy śledziliśmy losy kolejnych oznakowanych pancerników: romanse, ucieczki, zaskakujące zwroty akcji.
Dzięki fotopułapkom poznaliśmy szereg gatunków czerpiących korzyści z obecności pancerników olbrzymich w środowisku Pantanal: nory wykopywane przez te zwierzęta służą jako schronienie dla szeregu innych ssaków (nawet jaguarów!) i ptaków.
Dzięki projektowi po raz pierwszy nagrano moment narodzin pancernika olbrzymiego! W 2015 roku został on doceniony nagrodą Whitley Awards (oskar w ochronie przyrody!) i został rozszerzony o kolejne wątki.

Mowa o projekcie Projeto Tatu-Canastra/Giant Armadillo Project - Brazil, który nasze zoo wspiera od kilku lat. Zaciekawieni? Więcej szczegółów tutaj:
https://www.icasconservation.org.br/project

Obejrzyj, po polsku, przygotowany przez nas film o ochronie pancerników olbrzymich, który wyświetlany jest w szkołach niemal całej Ameryki Południowej - w wersji portugalskiej, angielskiej i hiszpańskiej,

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider