ZOO Wroclaw Herpetolodzy po raz dwunasty

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Herpetolodzy po raz dwunasty

  Tam byliśmy

Zjazd Herpetologiczny 2019W dniach 7-9 maja.2019 roku odbył się w Toruniu XII Zjazd Herpetologiczny. Uczestniczyło w nim niemal 40-tu przedstawicieli ogrodów zoologicznych z całej Polski, a także fundacji na rzecz ochrony herpetofauny, lekarze weterynarii oraz specjaliści z zagranicy. Tradycyjnie już program objął szereg specjalistycznych zagadnień – od hodowli rzadkich i zagrożonych gatunków, przez problemy zdrowotne podopiecznych i ich diagnozowanie oraz rozwiązywanie, do ochrony gatunkowej w środowisku naturalnym. Wrocławskie zoo prezentował silny zespół pod przewodnictwem kierownika Terrarium – Marka Pastuszka.

Pierwszego dnia obrad przedstawiciele wrocławskiego ZOO - Karolina Mól-Woźniak i Damian Konkol, opowiedzieli uczestnikom konferencji o ratowaniu filipińskich żółwi leśnych (Siebenrockiella leytensis) na Palawanie oraz o różnicach w biologii i utrzymaniu żółwi z rodzaju Cuora spp. we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.

W drugim dniu obrad Magda Fabiszewska-Jerzmańska oraz Karolina Mól-Woźniak opowiedziały o biologii i hodowli płaskowców ostropyskich (Platysaurus intermedius), a także jaszczurek Gastropholis prasina, które są nowymi nabytkami Terrarium we wrocławskim ZOO.

Najmocniejszym punktem tegorocznego Zjazdy był niewątpliwie wykład lek. wet. Aleksandry Maluty pt. „Prezentacja z jajami czyli przedweterynaryjne metody postępowania z gadami w przypadku zatrzymania jaj w jajowodach.” Wysoki poziom merytoryczny i cenne rady praktyczne niewątpliwie będą służyły w codziennej pracy pomagając w hodowli zachowawczej wielu zagrożonych gatunków żółwi nie tylko we wrocławskim zoo, ale również innych placówkach.

Uczestnicy docenili również prezentację p. Bartka Gorzkowskiego, prezesa Fundacji Epicrates oraz wolontariusza lubelskiego Egzotarium – pierwszego w Polsce ośrodka rehabilitacji i opieki nad bezdomnymi zwierzętami egzotycznymi, pt. „Ciemna strona terrarystyki – egzotyczne przypadki i interwencje”, który przedstawił najciekawsze, czasem szokujące, przypadki interwencji.

Uśmiechy wywołała zabawna, trafna ale i merytoryczna prezentacja przedstawicielki warszawskiego zoo - Olgi Pofelskiej pt. „Pyton nad Wisłą”.

Na zakończenie Zjazdu organizatorzy podsumowali całą konferencję, po czym nastąpiło oficjalne pożegnanie wszystkich uczestników.

W czasie Zjazdu nie zabrakło również czasu na zwiedzenie Rezerwatu Przyrodniczego Linje i Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu. Linje  jest to rezerwat torfowiskowy będący jednym z nielicznych w Polsce stanowisk brzozy karłowatej (Betula nana). Rezerwat znany jest również z występowania żmii zygzakowatej (Vipera berus).

Herpetolodzy po raz dwunasty

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider