ZOO Wroclaw Fauna Sahary 2016

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Fauna Sahary

  ZOO i DODO na ratunek

FAUNA SAHARY

Sahara kojarzy się ze spaloną ziemią, tymczasem nic bardziej mylnego. To prawdziwa oaza niezwykłych gatunków zwierząt i roślin przystosowanych do skrajnych warunków środowiska. Pracownicy ogrodu przybliżyli historię przywrócenia do natury oryksa szablorogiego, aspekty hodowli lisa pustynnego – fenka oraz tematykę poszukiwania ssaków morskich na Saharze.  Oryksy w środowisku naturalnym
Oryksy szablorogie (Oryx dammah) opisano po raz pierwszy 190 lat temu, w 1826 r., w 2000 r. zostały sklasyfikowane jako gatunek wymarły w naturze.
Od prawie 20 lat trwa walka o uratowanie tego gatunku, w który bardzo mocno włączyły się ogrody zoologiczne, w tym wrocławski. Coraz częściej podejmowane są również próby przywrócenia oryksa do jego środowiska naturalnego. W tym celu powstają w Afryce stacje hodowlane, gdzie sprowadzane są osobniki z różnych ogrodów zoologicznych, których potomstwo przystosowuje się do życia w naturze.
Innym sposobem na ratowanie zagrożonych gatunków, które realizują zrzeszone w organizacjach branżowych ogrody zoologiczne, jest międzynarodowa koordynacja hodowli ex situ w ramach dwóch programów: EEP (European Endangered Species Programmes) i ESB (European Stud Book).
Wrocławskie zoo bierze udział w 47 programach EEP i 61 ESB. Pracownik naszego ZOO -Anna Mękarska jest koordynatorem hodowli lisa pustynnego czyli fenka (Vulpes zerda).  Na spotkaniu opowiadała, w jaki sposób koordynacja hodowli lisów pustynnych przyczynia się do poznania biologii gatunku i jego ochrony na Saharze.Oryksy we wrocławskim zoo
Podczas spotkania omawiano także projekt badawczy wrocławskiego zoo: poszukiwanie i badanie ssaków morskich na Saharze. Chodzi o manaty afrykańskie (Trichechus senegalensis) w rzece Niger, które zamieszkują wody przybrzeżne Afryki Zachodniej wpływając do rzek nawet na odległość 2 000 km od ujścia do Atlantyku. .
Aby wspomóc  ochronę zagrożonych gatunków Sahary w ich naturalnym środowisku utworzyliśmy specjalne konto:
48 1020 5226 0000 6202 0532 5677 z dopiskiem SAHARA
Czekamy  na wparcie!
WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider