ZOO Wroclaw Fauna Filipin 2017

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Fauna Filipin 2017

  ZOO i DODO na ratunek

Na ratunek faunie FilipinWrocławskie zoo od ponad dwóch lat organizuje otwarte spotkania ZOO NA RATUNEK DZIKIEJ PRZYRODZIE, na które może przyjść każdy. Ich celem jest zwrócenie uwagi na problemy wybranych gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem w środowisku naturalnym i realna pomoc. Od roku współorganizatorem spotkań jest Fundacja DODO, powołana przez zoo do wspierania projektów ochrony zwierząt. To jedyna tego typu fundacja działająca w Polsce. Po pierwsze, powołana przez zoo dla wsparcia zagrożonych gatunków w miejscu ich występowania. Po drugie, wspierająca mało znane i mało popularne gatunki. Po trzecie, wybierająca do współpracy tylko te organizacje ochroniarskie, które wcześniej sprawdziła i oceniła jako najbardziej efektywne.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w piątek, 8 grudnia 2017 r., a tematem będzie fauna Filipin, a zwłaszcza endemiczne życie jeziora TAAL położonego ok. 60 km na południe od stolicy - Manili.

Jezioro Taal to niezwykły ekosystem. Na jego środku znajduje się wyspa Luzon, a na niej wciąż aktywny wulkan Taal, zaś w jego kraterze znajduje się kolejne jezioro, a na nim wyspa. Wulkan Taal liczy ok. 300m n.p.m., a ostatni raz wybuchł w latach 70-tych ubiegłego wieku. Dzisiaj wulkan wygląda niewinnie, porośnięty jest dżunglą. Jedynie miejscami wyłaniają się skały wulkaniczne, a w kilku miejscach widać tez niewielkie fumarole.

W przeszłości jezioro było połączone z oceanem, jednak po jednej z erupcji wulkanu zostało odcięte od słonej wody. Pozostałe w nim ryby i gady ewoluowały w celu adaptacji do spadającego zasolenia tworząc nowe, endemiczne gatunki.

Na misji badawczej, na wyspie Luzjon przebywał w listopadzie br. prezes wrocławskiego zoo, Pan Radosław Ratajszczak. Podczas piątkowego spotkania opowie o pierwszych wynikach badań unikatowego na skalę światową ekosystemu jeziora Taal udokumentowane zdjęciami.


SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE SPOTKANIA

Organizator: ZOO Wrocław i Fundacja DODO

Temat: NA RATUNEK DZIKIEJ PRZYRODZIE - fauna Filipin

Termin: 08.12.2017 r.

Start: godz. 16:00 w Akwarium, później tradycyjne spotkanie w sali konferencyjnej AFRYKARIUM.

Wejście na teren zoo od godz. 15:00 (wejście służbowe).

Warunki uczestnictwa: Przed spotkaniem prosimy o wpłatę darowizny na specjalne konto Fundacji Zoo Wrocław DODO:

89 1020 5226 0000 6102 0547 2040 z dopiskiem DAROWIZNA – JEZIORO TAAL.

Pieniądze w całości przekażemy na projekt ochrony fauny jeziora Taal!

Fauna Filipin - grudzień 2017

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider