ZOO Wroclaw 90-lecie restytucji żubra z ZOO Wrocław

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

90-lecie restytucji żubra

  Tam byliśmy

Zjazd Stowarszyszenia Miłosników ŻubrówW dniach 5-6 września odbyła się doroczna, XVII międzynarodowa konferencja o żubrach organizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów. Jest to najważniejsze wydarzenie związane z hodowlą zachowawczą i reintrodukcją gatunku, który udało się odratować I przywrócić do natury. Wrocławskie zoo, jako ogród angażujący się czynnie w ochronę zwierząt w miejscu ich występowania, współpracuje ze Stowarzyszeniem i co roku przedstawiciele ogrodu biorą udział w konferencji.

Na konferencję przybyło około 240 osób z 13 krajów (Białoruś, Czechy, Dania, Niemcy, Hiszpania, Holandia, Polska, Rosja, Rumunia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina, Wielka Brytania). Byli to przedstawiciele hodowli zamkniętych, rezerwatów, leśnictw i ogrodów zoologicznych. Wrocławskie zoo reprezentowali opiekunowie żubrów – Łukasz Karolik i Anna Rosiak. Sesje referatowe odbywały się w dniach 5-6 września 2019 r., podczas których zostały zaprezentowane 42 wystąpienia oraz 29 postery.

Tegoroczna konferencja poświęcona była trosce o przetrwanie i rozwój żubrów jako gatunku. Powodem jest odtworzenie populacji z zaledwie kilku osobników. Efektem jest bliskie pokrewieństwo wszystkich zwierząt, co może skutkować wyższą podatnością na choroby. Temat szczególnie ważny w 90 rocznicę restytucji, czyli początku prac nad uratowaniem, przywróceniem gatunku.

Przypomnijmy, 19 września 1929 r. do specjalnej zagrody w Puszczy Białowieskiej z ogrodu zoologicznego w Berlinie przywieziono pierwsze żubry, które dały początek odtwarzanej populacji po tym, jak żubry wybito w Puszczy Białowieskiej wskutek działań wojennych podczas I wojny światowej.

Dzisiaj żyje w polskiej części Puszczy Białowieskiej 517 żubrów, a w całym kraju około dwóch tysięcy. Na całym świcie jest ich ok. 6,5 tys.

Podczas konferencji były poruszane między innymi takie tematy, jak przypomnienie historii restytucji I rola żubrów nizinnych z Puszczy Białowieskiej w tworzeniu hodowli zamkniętych i wolnych, perspektywy dalszej ochrony żubra w Polsce, rozwój populacji, czyli tworzenie nowych grup wolno żyjących i stan zdrowia dzisiejszej populacji oraz przyszłościowej.

Uczestnicy zjazdu mieli okazję obserwować inscenizację - rekonstrukcję przywiezienia pierwszych żubrów do puszczy 90 lat temu. Wzięli też udział w zwiedzaniu Rezerwatu Pokazowego Żubrów w Białowieży, gdzie można obserwować żubry oraz wilki, jelenie, żubronie i łosie.

Przedstawiciele wrocławskiego zoo skorzystali również z pobytu w Białowieży i wybrali się na wielogodzinną wycieczkę do Rezerwatu Ścisłego i Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego.

WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider