Oddaj komórkę – ratuj okapi

Oddaj komórkę - ratuj okapi

Czy wiecie, że do produkcji telefonów komórkowych używa się cennych i rzadkich metali? To między innymi tantal, złoto, wolfram i cyna, które pozyskiwane są kosztem środowiska naturalnego – siedlisk dla niezliczonej ilości gatunków roślin i zwierząt.  Tantal na przykład, służy do produkcji bardzo małych kondensatorów, niezbędnych do działania prawie wszystkich urządzeń elektronicznych (w tym telefonów komórkowych i komputerów). Uzyskuje się go z rudy koltanu wydobywanej w Demokratycznej Republice Konga, Burundi, Nigerii, Rwandzie, Ugandzie, Australii, Brazylii czy Kanadzie.

Aż 64 % światowych złóż koltanu znajduje się w Demokratycznej Republice Konga, czyli ostatnim miejscu występowania okapi. Tam też występują złoża innej rzadkiej rudy – kasyterytu.

Wydobycie tych wszystkich cennych złóż metali powoduje bezpośrednie zanieczyszczenie środowiska. Dodatkowo w Kongo, walka o wydobycie tantalu wywołała, trwający od 20 lat konflikt zbrojny, który pochłonął co najmniej 5 000 000 istnień ludzkich i przyniósł śmierć milionom zwierząt wszystkich gatunków występujących w tym rejonie, wpisując je na listę zagrożonych lub skrajnie zagrożonych wyginięciem.

Jednym z nich jest OKAPI (Okapia johnstoni), niezwykle rzadki ssak z rodziny żyrafowatych, endemit zamieszkujący m.in. lasy Ituri i Maiko w Demokratycznej Republice Kongo. Gatunek ten odkryto dość późno, bo w 1901 roku. Pod ochroną gatunek ten jest od roku 1932! Choć przypomina z wyglądu zebrę (dzięki białym pręgom na zadzie), to genetycznie jest bliskim kuzynem żyrafy.

Światowy Dzień Okapi, który przypada na 18 października, to idealna okazja do tego, aby mówić o zagrożeniach, które dotyczą okapi i innych gatunków zamieszkujących ten sam obszar. Z tego powodu wrocławskie zoo zdecydowało się uczynić swoich mieszkańców – Hazinę, Maiko i Nkosi, ambasadorami w walce o przetrwanie. Do końca roku będzie namawiać zwiedzających i wrocławian do recyklingu starych telefonów.

– Właściwie chcemy nie tylko namawiać do oddawania starych telefonów, ale również do zastanowienia się czy mamy potrzebę zmieniania aparatu na nowy, gdy stary wciąż dobrze działa. To małe kroczki, ale jeśli w tym roku uda nam się z informacją dotrzeć do kilku tysięcy osób, to mamy nadzieję, że za rok będzie ich więcej, a w następnym jeszcze więcej. W końcu chodzi nie tylko o jeden gatunek, ale o cały ekosystem. – mówi Anna Mękarska, koordynator ds. ochrony gatunkowej we wrocławskim zoo i pomysłodawczyni akcji.

Na czym polega akcja?

– Wystarczy oddać stary telefon do recyklingu w ZOO we Wrocławiu, bez konieczności kupowania biletu i wchodzenia na teren ogrodu. W Punkcie Obsługi Klienta od 18 października do końca roku znajduje się specjalna puszka, do której można wrzucić aparat. Dodatkowo, uzyskane z recyklingu pieniądze, bezpośrednio pomogą ratować okapi, ponieważ trafią do rezerwatu w Kongo (The Okapi Wildlife Reserve – https://en.wikipedia.org/wiki/Okapi_Wildlife_Reserve) – dodaje Marta Zając-Ossowska, kierownik marketingu i edukacji we wrocławskim zoo.

Do akcji włączają się również opiekunowie okapi, którzy w dniu święta swoich podopiecznych i w najbliższy weekend (22-23.10.2016) będą o opowiadać o tych niezwykłych zwierzętach i przekonywać, że warto im pomóc i namawiać do tego rodzinę oraz znajomych.

Akcję ratowania okapi można wesprzeć mieszkając również poza Wrocławiem, wystarczy oddać telefon do firmy recyklingowej i przekazać uzyskane w ten sposób pieniądze na konto wrocławskiego zoo: 48 1020 5226 0000 6202 0532 5677 z dopiskiem OKAPI. Całość wpłat zostanie przekazana na ratowanie okapi w Kongo.

Jeden oddany stary telefon to podwójny zysk: zmniejsza wydobycie minerałów, pomaga ratować okapi!

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna