Młodzi reporterzy na rzecz poprawy jakości powietrza

„Młodzi reporterzy na rzecz poprawy jakości powietrza” – to wystawa prac plastycznych, której inauguracja nastąpiła na poziomie -1 Afrykarium naszego zoo. Prace plastyczne powstały w trzech edycjach konkursów, zrealizowanych w ramach Projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL. Projekt to kampania edukacyjno–informacyjna na rzecz czystszego powietrza, realizowana w ramach UE LIFE oraz dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W projekt zaangażowane są Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska oraz Miasto Bydgoszcz. Jego założeniami są upowszechnianie wiedzy oraz promocja działań na rzecz czystego powietrza.

Prace plastyczne trzech edycji konkursu to jeden z efektów tych aktywności. Pierwszy konkurs „Na tropie czystszego powietrza” zorganizowany został w 2020 roku. W ramach konkursu uczniowie z dolnośląskich szkół wykonali 23 prace plastyczne w kategoriach takich jak plakat, czy komiks, oraz w otwartej kategorii praca plastyczna, adresowanej do najmłodszych uczestników.

Kolejna edycja, czyli konkurs „Co z tym powietrzem?” przebiegała w warunkach pandemii. Na ten konkurs wpłynęła rekordowa liczba prac, bo ponad 200. Z kolei trzecia edycja „Nie tylko płuca!” zakończona została w 2022 roku.

– Z pewnością tego typu działania dostarczają społeczeństwu rzetelnej wiedzy na temat problematyki zanieczyszczenia powietrza, sposobów jego poprawy oraz wpływu jakości powietrza na zdrowie i jakość życia. Przeprowadzone konkursy pokazują też jak dzieci i młodzież widzą ten problem – mówi dr Tymoteusz Sawiński z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik Projektu.

Mimo że od ostatniej edycji konkursu minęło już sporo czasu, termin organizacji wystawy nie jest przypadkowy – już za miesiąc na Dolnym Śląsku wchodzi w życie zakaz używania „kopciuchów”, wynikający z uchwały antysmogowej. Niestety, wiele „kopciuchów” wciąż jeszcze dymi… Może wystawa pokazująca jak problem czystego powietrza widzą najmłodsi skłoni nas do refleksji oraz aktywnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

Od 17 czerwca do końca czerwca) prace laureatów konkursów plastycznych podziwiać będzie można również w Kinie „Nowe Horyzonty” (I piętro). W lipcu wybrane prace będzie można również podziwiać w Ogrodzie Botanicznym UWr.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna