Adopcja symboliczna – jak to działa?

Kotiki afrykańskie, rysie, pandki rude, pantery mgliste, manaty, a nawet pszczoły – te zwierzęta mieszkające we wrocławskim zoo coś łączy. Wszystkie mają sponsorów – firmy, które symbolicznie się nimi opiekują. Zwierzęta dostają zabawki i inne gadżety, zoo możliwość mówienia szerzej o wartości ochrony zagrożonych gatunków, a firmy zyskują między innymi reklamę i pole do promowania swojego zielonego wizerunku.

Wiele firm bierze sobie do serca społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR), a przez to minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne i edukowanie w tej materii. Zoo jako partner wspiera firmy w promowaniu zrównoważonych praktyk w zakresie edukacji, ochrony przyrody i zwiększania świadomości ekologicznej. 

Czytaj też: Adopcja symboliczna

CH Korona sponsor lemurów koronistych – promocja akcji Misja Koroniasty

Po co firmy symbolicznie adoptują zwierzęta w zoo?

Około 70% gatunków zwierząt, które mieszkają w ZOO Wrocław, należy w różnym stopniu do zagrożonych wyginięciem, a dla 35% z nich zoo jest jedyną szansą na przetrwanie. Współpraca z ZOO Wrocław umożliwia nie tylko pomoc zwierzętom, ale realizację strategii odpowiedzialnego biznesu. Partnerzy zyskują dostęp do specjalistycznej wiedzy i narzędzi komunikacyjnych, które pomagają informować o zaangażowaniu w ochronę przyrody. Nasze zoo doradza w działaniach marketingowych, pomagając partnerom w rzeczywistym przyczynianiu się do ochrony bioróżnorodności na świecie.

Wsparcie finansowe, którego sponsorzy comiesięcznie udzielają wybranemu gatunkowi, to ekwiwalent działań marketingowych docierających do grupy ponad 1,7 mln odwiedzających, zoo rocznie. Obalając pewien mit, nie są to pieniądze przeznaczane na jedzenie dla podopiecznych, gdyż te potrzeby zabezpieczamy w zoo jako pierwsze, a i bez tych pieniędzy wszystkie zwierzęta są odpowiednio zaopiekowane. Sponsorzy często jednak “dorzucają” coś od siebie. Kupują zabawki i wyposażenie wybiegów, fundują zajęcia edukacyjne, czy też nagrody w konkursach dla zwiedzających, organizują urodzinowe poczęstunki (zarówno dla naszych gości, jak i dla zwierząt).

 

Tort dla kotika, czochradło dla nosorożca

Ostatnio do grona naszych sponsorów dołączyła firma EMC Instytut Medyczny, znany szerzej dzięki marce Penta Hospitals, która objęła patronatem kotiki afrykańskie. Na urodziny naszych kotików: Nahli, Nabi i Nelsona, przygotowała poczęstunek dla odwiedzających zoo w postaci krówek. Były także torty dla kotików (lodowe, z mnóstwem ryb w środku) oraz zabawki od sponsora dla kotików. Dostały m.in. gryzak i bojki, które zawiesimy nad ich basenem i do których będą wyskakiwać z wody podczas treningu medycznego. To nie koniec, ponieważ przed nami są kolejne urodziny kotików: Alfiego – 13 czerwca i Elmo – 11 lipca. Wtedy też można spodziewać się w naszym zoo krówek od sponsora kotików.

Powitaliśmy także wśród sponsorów Rzekę Miodu – miejsce nad Wartą z saunami, noclegami i restauracją. Dlaczego spa zdecydowało się na adopcję pszczół? Zlokalizowane jest w Załęczańskim Parku Krajobrazowym, gdzie nie brakuje pszczół i miodu z lokalnych pasiek. Dla każdej firmy staramy się znaleźć podopiecznego kojarzącego się z marką – tak jest w przypadku Polskich Linii Lotniczych LOT – opiekuna żurawi, który ma żurawia w swoim logo. Czasami jednak wybór pada na zwierzę, które pracownicy danej firmy po prostu darzą sympatią.

Sponsor jeży uszatych, firma FBSerwis, zmieniła podopiecznego – teraz opiekuje się puszczykami uralskimi. Dzięki temu sponsorowi, grupy dzieci wzięły udział w lekcjach edukacyjnych o jeżach. Teraz przyszła pora na nowy gatunek, o którym także warto edukować więcej.

Firmy czasami zmieniają podopiecznych, tak jak w przypadku wieloletniego opiekuna adopcyjnego nosorożców indyjskich, marka Paclan. Dzięki szeroko zakrojonym akcjom marketingowym Paclana, udało się łącznie przekazać ponad 20 tys. zł na rewitalizację parku narodowego Manas w Indiach, gdzie żyją nosorożce indyjskie. Międzyczasie nosorożce dostały też mnóstwo prezentów, takich jak czochradła czy prysznic, a na świat przyszła mała Kiran. Misja Paclana w ochronie nosorożców i edukacji o nich zakończyła się sukcesem. Pora na kolejnego podopiecznego Paclana – od czerwca firma Cedo, wlaściciel marki, objęła adopcją manaty karaibskie!

Dla Centrum Handlowego Korona ich podopieczny, lemur koroniasty, stał się brand hero szeroko zakrojonej kampanii Misja Koroniasty. CH Korona nie tylko skupia się na edukowaniu o lemurach, ale także kształtowaniu proekologicznych postaw. W czasie zaplanowanej na cały rok kampanii CSR, zaplanowano między innymi akcję krwiodawstwa, food sharing, edukację o ekologii, działania z zakresu integracji lokalnej społeczności, kampanię rowerową, czy też zbiórkę na ochronę dzikich zwierząt we Wrocławiu.

Warto zaznaczyć, że adopcja symboliczna jest dedykowana firmom, a nie osobom prywatnym. Zależy nam na długiej współpracy – umowę podpisujemy na minimum rok. Do adopcji zostało ponad 1000 gatunków w naszym zoo, między innymi tygrysy, kapibary, okapi, surykatki, zebry, pingwiny przylądkowe, żółwie pustynne, piranie, ary szafirowe i takiny złote.

 

 

Sponsor kotików EMC Instytut Medyczny S.A. i tort dla koticzki Nahli
Czochradło dla nosorożców od sponsora – Cedo, właściciela marki Paclan
Urodziny leniwca Lenty – prezent od sponsora, DevelopART – nawilżacz powietrza

Nasi sponsorzy

Mobile Vikings – sponsorzy wilków
Torty warzywne i wizyta sponsora – Jeger, na Dzień Hipopotama
 • Amazon – pantery mgliste
 • Minister Skarbu (Fundusze Norweskie) – renifery
 • Firma Cedo (marka Paclan) – wcześniej nosorożce indyjskie, teraz manaty karaibskie
 • Global Point (Jeger) – hipopotamy nilowe i osiołek poitou Zidane
 • Cejs (Pro Cleaner) – słonie indyjskie
 • Deviniti – pandy małe
 • Xenico Pharma – puchacze zwyczajne
 • Mobile Vikings – wilki szare
 • Sofomo – niedźwiedzie brunatne
 • Go2Market – manule stepowe
 • ZIG – sowy śnieżne
 • Polskie Linie Lotnicze LOT – żurawie mandżurskie
 • DevelopART – leniwce dwupalczaste
 • FBSerwis – wcześniej jeże uszate, obecnie puszczyki uralskie
 • Centrum Handlowe Korona – lemury koroniaste
 • Podoland – krokodyle wąskopyskie
 • Euphoria producent karm – rysie euroazjatyckie
 • Alten – mrówniki
 • Rzeka Miodu: sauny, restauracja, noclegi – pszczoły miodne
 • EMC Instytut Medyczny (marka Penta Hospitals) – kotiki afrykańskie
 • Lwy południowoafrykańskie – sponsora tych pięknych drapieżników, które zamieszkają w nowej Lwiarni ogłosimy już niebawem. Szykuje on także coś specjalnego…

 

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna