Poznajcie małe takiny złote

Mają zaledwie kilkanaście dni, trzymają się blisko mamy, a w przyszłości zyskają… złote runo – mowa o dwóch takinach złotych, które przyszyły na świat w naszym zoo. Małego byczka i krówkę można wypatrywać na przedwybiegach na ekspozycji takinów.

Pierwszy takin urodził się 17 kwietnia. To samiczka, córka 9-letniego Xiana i 8-letniej Wanju. Kilka dni później, 22 kwietnia, na świat przyszedł samiec takina. Jego tatą jest Xian, a mamą 9-letnia Zhaoze.

W naszym zoo ostatnio trwa prawdziwa złota passa. Co roku rodzą się dwa takiny. Również w tym roku nasze samice doczekały się młodych – samca i samicy. Na razie cielęta trzymają się mam, spędzając czas blisko nich na przedwybiegu i pijąc mleko. Stały pokarm zaczną jeść po kilku tygodniach, a po około pół roku od narodzin przestaną pić mleko. To zwierzęta roślinożerne, które zarówno w naturze jak i w naszym zoo jedzą głównie trawy i liście.

Samiczka takina złotego z mamą Wanju

Krówka i byczek na wybiegu takinów

Krówka takina złotego urodzona 17 kwietnia

We wrocławskim zoo mieszka już 8 takinów. To dwie krowy i byk, czyli rodzice naszych młodych, ponadto 3-letni samiec Zhao, a także młode – samiec i samica z ubiegłego roku i z tego roku. W około 80 ogrodach zoologicznych na świecie jest ponad 450 takinów złotych.

Takin złoty należy do największych przedstawicieli kozłowatych. Znany jest ze swojego mitycznego złotego runa – to właśnie prawdopodobnie po nie ruszali Argonauci. Kolor okrywy może się różnić u poszczególnych osobników: młode są brązowe i zyskują jaśniejszą złotą barwę z wiekiem.

W naturze zwierzęta te są narażone na wyginięcie. Największym zagrożeniem dla nich są wycinanie lasów, polowania i fragmentacja siedlisk. Gatunek ten występuje w naturze we wschodnich Himalajach, w południowo-wschodnich Chinach, a także Bhutanie, Mjanmie i północno-wschodnich Indiach.

Mały byczek takina złotego z mamą
Byczek urodzony 22 kwietnia

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna