Świętujemy dzień hipopotama z warzywnymi tortami

Nasze zwierzęta wiedzą, co to fine dining. Z okazji Dnia Hipopotama nasze samice hipopotamów nilowych dostały trzy niezwykłe torty. W ich menu wylądowały chrupiące kalafiory na poduszce z sianka otoczone koroną soczystych główek sałaty w towarzystwie słodkich marchewek, a całość wykończona była posypką z granulatu. Bon apetit!

Z okazji przypadającego na 15 lutego Dnia Hipopotama, na naszą Rumbę i jej córki Zumbę i Salsę czekały trzy pyszne torty warzywne, dużo atencji i zachwytów ze strony zwiedzających, a także wizyta ich sponsora adopcyjnego – firmy Jeger.

Nasze hipopotamice pokazały niezwykłą wprawę w jedzeniu synchronicznym. Sport ten uprawiają bardzo chętnie, w dodatku osiągając dobre wyniki – jedzenie zniknęło z wybiegu w oka mgnieniu.

Dzień hipopotama jest dobrą okazją do podniesienia świadomości o zagrożeniach, jakie czekają na hipopotamy w naturze.

Hipopotamy narażone na wyginięcie

W naszym zoo, w pawilonie Afrykarium, mieszka nasza para hipopotamów nilowych: Valecek z Pragi i Rumba, która urodziła się w 1995 roku w naszym wrocławskim zoo. Otrzymała imię pasujące do tego, które nosiła jej mama – Samba. Tradycja nadawania hipopotamom nilowym tanecznych imion jest u nas kontynuowana. Rumba doczekała się dwóch córek: Salsa ma w tym roku 15 lat, a Zumba 8. Torty z okazji Dnia Hipopotama spałaszowały nasze dziewczyny.

W Dzień Hipopotama warto uświadamiać, że ten gatunek jest narażony na wyginięcie. Spowodowane jest to głównie utratą siedlisk, spowodowaną m.in. ekspansją osadnictwa. Kolejne zagrożenia dla hipopotamów nilowych to także kłusownictwo i konflikty z lokalną ludnością. Według najnowszych szacunków, liczebność populacji hipopotamów nilowych spadła o około 30% w ciągu ostatnich 30 lat. Obecnie ich całkowita populacja szacowana jest na około 115 000 osobników.

Czytaj także: 28. urodziny Rumby

Kochamy i te małe, i te duże

Hipopotamy nilowe

Hipopotam nilowy

Jeden z dwóch gatunków należących do rodziny, znacznie większy. Masa dorosłych osobników może przekroczyć 3 tony. Hipopotamy nilowe prowadzą typowo ziemnowodny tryb życia. W naszym zoo mieszkają 4 osobniki: Valecek, Rumba, Zumba i Salsa. 

Czytaj więcej: Hipopotam nilowy

Hipopotamy karłowate

Hipopotam karłowaty Kadarka-7

Drugim gatunkiem hipopotamów, które również mają dziś swój dzień, są te karłowate. Są mniejsze niż ich kuzyni, ale też żyją w Afryce. Według IUCN, w naturze jest ich mniej niż 3000. W naszym zoo można je znaleźć w Słoniarni. To Carlos i Kadarka.

Czytaj również: Hipopotamica Kadarka

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna