Studenci kierunku „opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych” mieli zajęcia w naszym zoo

Podstawy zachowania zwierząt i metody szkolenia, żywienie zwierząt, kształtowanie środowiska ogrodów zoologicznych oraz edukacja i marketing w zoo – takie zajęcia mieli w ten weekend studenci kierunku „opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych”, którzy przyjechali na zjazd do Wrocławia.

Ćwiczenia odbyły się we wrocławskim zoo, głównie w terenie. O tym, co jedzą nasi podopieczni studentom podyplomówki opowiedziała nasza specjalistka ds Żywienia Zwierząt Karolina Kasprzak. Kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych Paweł Sroka poprowadził zajęcia z kształtowania środowiska ogrodów zoologicznych, a pod jego okiem studenci wykonali enrichment dla zwierząt. Urozmaicenie wybiegu w postaci kartonów z ukrytymi w nich smakołykami spodobało się naszym panterom śnieżnym. Milena Korzeluch, opiekunka ssaków drapieżnych w Sekcji Płetwonogie i Pingwiny, opowiedziała o treningu medycznym kotików i fok, prowadząc zajęcia z podstaw zachowania zwierząt i metod szkolenia. Na koniec dnia wiedzę studentów uzupełniła nasza Dyrektor Generalna Marta Zając-Ossowska, prowadząc ćwiczenia Marketing i edukacja w ogrodzie zoologicznym.

To już II edycja studiów podyplomowych „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych”. To jedyne takie studia w Polsce, które prowadzone są na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie we współpracy z największymi w Polsce ogrodami zoologicznymi, także z udziałem pracowników wrocławskiego zoo. Studia przygotowują słuchaczy do roli profesjonalnych opiekunów zwierząt w zoo. Program opracowano na podstawie projektu European Professional Zookeeper Qualification Framework, który został stworzony przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA).

Paweł Sroka ze studentami
Paweł Sroka ze studentami

Miał on na celu określenie kluczowych kompetencji w zawodzie opiekuna zwierząt w ogrodach zoologicznych w oparciu o doświadczenie innych europejskich krajów. 

Czytaj więcej o studiach tutaj: Kolejna edycja studiów podyplomowych „Opiekun zwierząt w ogrodach zoologicznych”

Milena Korzeluch
Milena Korzeluch kotiki

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna