Przyjechała do nas samica bongo. Poznajcie Melody

Wrocławskie zoo powitało nową mieszkankę o bardzo dźwięcznym imieniu – Melody. To samica bongo leśnego odmiany górskiej – bardzo rzadkiego ssaka kopytnego. W naturze, w Afryce Środkowej, żyje około 100 tych antylop.

Melody ma 2,5 roku i przyjechała do nas z warszawskiego zoo. Dołączyła do Miśka, samca bongo, który trafił do Wrocławia w ubiegłym roku z Gdańska. Mamy nadzieję, że Misiek i Melody stworzą parę i doczekają się przychówku. 

Miśkowi, samcowi Bongo, który przybył do nas z gdańskiego zoo w październiku ubiegłego roku, mija właśnie 12 rok życia. Melody ma 2,5 roku, więc jest dużo młodsza. Czy ta różnica wieku będzie przeszkodą dla naszych antylop? Absolutnie nie musi, ale o tym jak oba bongo dogadują się ze sobą, przekonamy się na wiosnę. Dopiero wtedy będą łączone.
 
Po przywiezieniu do Wrocławia 8 listopada, Melody była nieco niespokojna i płochliwa. To zrozumiałe – pierwszy raz została oddzielona od mamy, z którą przez 2,5 roku życia miała w warszawskim zoo stały kontakt. Obecnie jest już spokojniejsza i powoli przyzwyczaja się do swojego nowego środowiska.
 
Przychówek tego konkretnego podgatunku bongo, byłby niezwykle cenny pod względem hodowlanym. Bongo leśne ma dwa podgatunki: nizinny (Tragelaphus eurycerus eurycerus) z populacją liczącą 15-25 tys. osobników, i górski (Tragelaphus eurycerus isaaci), którego w naturze zostało około 100 osobników. Melody i Misiek są przedstawicielami krytycznie zagrożonego bongo górskiego.
 
Bongo leśne występuje naturalnie w małych grupach w Afryce Środkowej, między innymi na terenie Demokratycznej Republiki Konga. W naturalnym środowisku zagraża mu kurczenie się naturalnych leśnych siedlisk. Bongo leśne to duży ssak, największa leśna antylopa afrykańska. Samiec potrafi osiągnąć masę 250 kg. Zarówno samica jak i samiec posiadają rogi. Na ciele bongo możemy zauważyć charakterystyczne cienkie białe pasy na brązowej sierści.
 
Bongo samica Melody
Bongo samica Melody
Bongo samica Melody
Bongo samica Melody

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna