Rusza budowa Lwiarni

Rusza budowa nowej Lwiarni. Pawilon zlokalizowany w miejscu obecnego wybiegu lwów, zostanie otwarty wiosną 2024 roku. To największa inwestycja we wrocławskim ogrodzie zoologicznym w tym roku.

TOM-INSTAL sp. z o.o. wygrała przetarg na budowę nowego pawilonu hodowlanego dla lwów i surykatek. Planowana inwestycja obejmie również przebudowę i remont wybiegu zewnętrznego dla tych zwierząt, a także zagospodarowanie terenu wokół nowego pawilonu z zapewnieniem wszelkich niezbędnych instalacji. Wartość inwestycji to 11 217 600,00 złotych brutto.

Pawilon Lwiarni stanie na terenie dzisiejszego wybiegu lwów, blisko wejścia głównego do zoo. Będzie składał się z trzech okrągłych budynków ze stożkowatymi dachami, nawiązujących architekturą i ornamentyką do afrykańskiej wioski. Projekt wizualnie przywiedzie na myśl motywy z sąsiednich pawilonów Sahary, Madagaskaru i Afrykarium. Istniejąca Lwiarnia nie zostanie wyburzona, gdyż przedstawia wartość historyczną, jako część budynku dawnego kina z Wystawy Ziem Odzyskanych.

Lwica z wizytą u tygrysów

Lew angolski

– Lwy będą miały do dyspozycji cztery boksy na zapleczu hodowlanym oraz trzy boksy zewnętrzne, przedwybieg oraz wybieg główny o powierzchni 2270 mkw – mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna wrocławskiego zoo – Nowością będzie możliwość obserwacji tego gatunku przez cały rok nie tylko na wybiegu zewnętrznym, ale także przez szyby pokazujące ekspozycję wewnętrzną. Lwy będą miały możliwość przebywania tam w razie niepogody, również zimą. W nowej Lwiarni nie zabraknie miejsca dla surykatek, które zajmą wydzieloną dla nich część inwestycji – dodaje.

Obecnie we wrocławskim zoo mieszka jedna lwica, Okavango. Na czas budowy została ona przeniesiona na jeden z wybiegów tygrysów sumatrzańskich. Ponieważ wrocławskie tygrysy, samica Nuri i samiec Tengah, świetnie się ze sobą dogadują i mogą dzielić wspólny wybieg, to na drugim, niezależnym, mogą ugościć kocią “kuzynkę”. Te dwa gatunki oczywiście nie będą krzyżować ze sobą ścieżek.

– Po zakończeniu budowy, Okavango wróci do Lwiarni, ale nie będzie jedyną mieszkanką nowego pawilonu – mówi Zając-Ossowska – Planujemy sprowadzenie kolejnych osobników lwa angolskiego. Za wcześnie, by podać skąd dokładnie przyjadą lwy i ile ich będzie. Decyzje w tej sprawie podejmie koordynator gatunku – dodaje.

Najbardziej zagrożone gatunki zwierząt mają swoich koordynatorów, którzy prowadzą księgi rodowodowe. Osoby te decydują o transporcie poszczególnych osobników między ogrodami zoologicznymi, kierując się tworzeniem jak najoptymalniejszych par pod względem genetycznym. Zwierzęta spokrewnione nie mogą się ze sobą rozmnażać. Hodowla zachowawcza jest jedną z głównych misji wiodących światowych ogrodów zoologicznych, a stworzenie lwom warunków do rozmnażania było głównym celem przy projektowaniu nowego pawilonu.

 

Budowa Lwiarni potrwa 6 miesięcy

– Cieszymy się, że będziemy mogli wesprzeć wrocławskie zoo przy budowie nowego pawilonu. To już jest nasz kolejny kontrakt w zakresie budownictwa dla zwierząt z ogrodów zoologicznych – podkreśla Michał Gałka, Prezes Zarządu TOM-INSTAL sp. z o.o – Dzięki doświadczeniu i nabytym umiejętnościom jestem pewien, że uda nam się sprostać oczekiwaniom inwestora i stworzyć przestrzeń, która będzie przyjazna dla zwierząt, funkcjonalna dla ich opiekunów oraz atrakcyjna dla zwiedzających – dodaje. 

– Nowoczesny pawilon został doskonale skrojony na potrzeby lwów. Stworzymy im jedne z najlepszych warunków do życia w Europie, a naszym zwiedzającym umożliwimy podglądanie lwów z jeszcze  bliższej odległości niż obecnie – mówi Joanna Kasprzak, Prezes Zarządu Zoo Wrocław. – Lew jest naszym symbolem, widniejącym w neonie nad bramą główną. Tych zwierząt nie może zabraknąć we wrocławskim zoo – dodaje.

Okres realizacji inwestycji planowany jest na najbliższe 6 miesięcy.

Obecna Lwiarnia
Detal architektoniczny nowej Lwiarni

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna